POROVNÁNÍ OBORŮ: Environmentalistika a životní prostředí II.

14.03.2008 | , VysokéŠkoly.cz
Studentské centrum


perex-img Zdroj: Finance.cz

Na oblast péče o životní prostředí lze nahlížet hned z několika úhlů pohledu. Tuto problematiku lze proto studovat nejen v rámci přírodních věd, ale třeba i z hlediska administrativy, monitoringu životního prostředí, technologií ekologické výroby či ve vztahu přírody a člověka. Právě na tyto směry environmentalistiky se zaměřuje druhý díl našeho speciálu.

Kde studovat

TECHNICKÉ, CHEMICKÉ A HUMANITNÍ FAKULTY

  • Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
    Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství
    Program Metalurgické inženýrství
    - obor Tepelná technika a životní prostředí

    Uplatnění absolventů:
    Kromě toho, že absolvent získá důkladné znalosti z oboru tepelné techniky a tepelné energie, je také schopen vyhodnocovat důsledky hospodaření s touto energií na životní prostředí (a to i z hlediska příslušného zákonodárství). Absolventi se mohou uplatnit jak v mnohých průmyslových odvětvích, tak v komunální sféře či státní správě.

    Podání přihlášek: 1. kolo: 30. dubna 2008, 2. kolo: 10. srpna 2008
    Termín přijímacích zkoušek: nekoná se (uchazeči jsou přijímáni na základě studijních výsledků na SŠ, zejména z profilových předmětů, a z výsledků maturitní zkoušky)
    Podrobnou metodiku výběru přijatých studentů najdete zde.

    - www stránky fakulty: www.fmmi.vsb.cz


  • Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
    Fakulta chemické technologie
    Program Technologie pro ochranu životního prostředí
    - obor Chemie a technologie ochrany životního prostředí

    Charakteristika oboru a uplatnění absolventů:
    Tento studijní obor zdůrazňuje zejména chemickou a chemicko-technologické aspekty ochrany životního prostředí, ale studenti musí absolvovat také předměty zaměřené na právo, správu a ekonomii a dále na specializační obory, jako jsou ekologie, hydrochemie, chemie ovzduší, biotechnologie či výpočetní technika. Studenti získávají široký rozhled např. v oblasti čištění odpadních vod, ochrany ovzduší, nakládání s odpady a předcházení jejich vzniku. Absolventi se mohou uplatnit jako manageři v odděleních životního prostředí průmyslových a zemědělských podniků či jako ekologové ve státní správě a místní samosprávě (útvary pro životní prostředí krajských a obecních úřadů apod.). Často se realizují také jako analytici a technologové v oborech souvisejících s ochranou a tvorbou životního prostředí.

    Podání přihlášek: do 31. března 2008
    Přijímací zkouška: nekoná se (uchazeči jsou přijímáni na základě studijních výsledků na SŠ, zejména z profilových předmětů). Podrobnou metodiku výběru přijatých studentů najdete zde.

    - www stránky fakulty: www.vscht.cz


  • Vysoké učení technické v Brně
    Fakulta chemická
    Program Chemie a chemické technologie
    - obor Chemie a technologie ochrany životního prostředí

    Uplatnění absolventů:
    Absolventi tohoto oboru se uplatní ve všech oborech průmyslu jako ekologové, vodohospodáři, odborníci pro ochranu ovzduší a zacházení s odpady, na všech stupních státní správy a samosprávy (např. v kontrolních orgánech pro ochranu životního prostředí, v laboratořích chemie, biologie životního prostředí, toxikologie a ekotoxikologie, ve výzkumných a vzdělávacích institucích zaměřených na ochranu životního prostředí apod.

    Podání přihlášek: do 31. března 2008
    Přijímací zkouška: nekoná se (uchazeči jsou přijímáni na základě studijních výsledků na SŠ, zejména z profilových předmětů)

    - www stránky fakulty: www.fch.vutbr.cz


  • Masarykova univerzita v Brně
    Fakulta sociálních studií
    Program Humanitní environmentalistika
    - obor Environmentální studia (dvouoborový)

    Charakteristika oboru a uplatnění absolventů:
    Tento studijní obor je orientován píše na humanitní aspekty péče o životní prostředí a svým studentům poskytuje vhled do problematiky životního způsobu v souvislosti s řešením ekologických problémů. Cílem studia je na základě pochopení přírodovědných, historických a kulturních zdrojů ekologické krize hledat možná řešení ochrany přírody v různých oblastech lidské činnosti (sociologie, ekonomie, právo, politika, náboženství ad.). Pracovním působištěm absolventů bývají nejrůznější orgány ochrany přírody na úřadech, ekologické poradny, instituce ekologické výchovy, ekologická hnutí atd.

    Přijímací zkouška: nekoná se (uchazeči jsou přijímáni na základě výsledků Národních srovnávacích zkoušek)

    - www stránky fakulty: www.fss.muni.cz


    Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.
  • Autor článku

    Lucie Černá