Obcházení výsledků tendrů popsal šéf lesnické asociace Pavel Indra. Spekulanti podle něj nabídnou nejlepší cenu a zvítězí. Potom ale ze zakázky odstoupí. Nato Lesy ČR uzavřou pro sebe méně výhodnou smlouvu s další firmou v pořadí. "Ale ta pak klidně nechá práci udělat původním vítězům, s nimiž je dohodnutá. Oproti původní "vítězné zakázce" vydělají obě firmy, ale prodělá stát," doplnil ředitel soukromé firmy CE Wood Ivan Doubrava. Ministr zemědělství Petr Gandalovič přitom nedávno prohlásil, že po letech problémů ministerstvo tendry vypsalo tak, aby fungovaly.
Některé zakázky pro zjevný 'dumping' ruší samy LČR. Často se to týká nejúspěšnější firmy v tendrech, společnosti LST, spojované s bývalým šéfem Chemapolu Václavem Junkem.
Podle listu se stát i soukromníci shodují v tom, že i nadále bude řada firem od smluv odstupovat, protože ceny dřeva jdou dolů, a firmy nebudou schopny smlouvy dodržet. Celý tendr však LČR rušit nechtějí. Gandalovič s jeho úspěchem spojil i svůj politický osud, píšou HN.
LČR vlastní pozemky o rozloze přes 1,3 milionu hektarů, což je asi polovina lesů v zemi. Hospodaří s majetkem za více než 70 miliard korun. Loni LČR vykázaly zisk asi 630 milionů korun, což je asi o 230 milionů korun více, než uváděly na začátku ledna jako plán.