...analytika)
Ceny průmyslových výrobců v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta po lednovém zvýšení o 1,9 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).
V meziročním pohledu výrobní inflace v průmyslu zpomalila na 5,6 procenta z lednových 6,0 procenta.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 02/08 01/08 02/07 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +0,1 +1,9 +0,5 meziroční změna v pct +5,6 +6,0 +3,2 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +0,1 +1,9 +0,5 meziroční změna v pct +5,6 +6,0 +3,2
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nKRU427551]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíčně růst indexu cen průmyslových výrobců (PPI) o 0,3 procenta a meziroční zvýšení o 5,8 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE
* Meziměsíčně výrobní ceny táhl vzhůru sektor základních kovů, hutních a kovodělných výrobků, jež podražily o 0,6 procenta. Ceny strojů a zařízení se zvedly o 0,9 procenta a chemické výrobky a vlákna byly dražší o 1,1 procenta.
* Ceny naopak klesaly v odvětvích dopravních prostředků, koksu a rafinérských ropných výrobků a u výrobků z pryže a plastů.
* Největší vliv na meziroční výrobní inflaci měly ceny potravin, jež vyskočily o 10,9 procenta. Ceny koksu a rafinérských ropných výrobků se zvedly o 28,4 procenta.
* Ceny zemědělských výrobců zrychlily růst na 27,1 procenta z lednových 26,9 procenta. Ceny rostlinných výrobků vzrostly o 35,9 procenta, když ceny obilovin byly vyšší o 60,0 procenta a ceny olejnin o 50,3 procenta.
* Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny energií, a sice o 14,8 procenta, a zboží krátkodobé spotřeby o 6,2 procenta.
KOMENTÁŘE
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Výrobní ceny dilema měnové politiky nijak neulehčily. V průmyslu se inflace zmírnila na 5,6 procenta, v zemědělství a službách naopak inflace dále zesílila. Brzdou pro zvyšování sazeb ovšem zůstává silná koruna. Stále jsou v sázce tempo růstu domácí poptávky a inflační očekávání."
JAN VEJMĚLEK, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Únorová dynamika cen průmyslových výrobců byla ve srovnání s tržním očekáváním nižší. Nic to však nemění na faktu, že inflace průmyslových výrobců zůstává vysoká."
"Důležitější než ceny průmyslových výrobců jsou v současné době ceny zemědělských výrobců, které tlačí vzhůru ceny potravin. A tento trend zřejmě bude pokračovat. Meziroční dynamika v cenách zemědělských výrobců dále vzrostla."
"Ceny potravin by tak v rámci CPI měly dále růst. Aktuální spotřebitelská i výrobní inflace je tak vysoká, že reálně hrozí přelití do vyšších inflačních očekávání. Korigovaná inflace roste, a i přes silnou korunu tak vidíme reálnou šanci na to, že ČNB ještě jednou přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb."
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách za únor je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]