ČSÚ: Růst ekonomiky přivedl ČR na 82 procent úrovně EU

14.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. března (ČTK) - Díky loňskému rekordnímu růstu ekonomiky dosáhla Česká republika podle objemu hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele v paritě kupní síly 82 procent ekonomické úrovně celé EU. Vyplývá to ze studie o vývoji české ekonomiky v loňském roce, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad. Česká ekonomika loni rostla o 6,5 procent, tedy o 3,9 procentního bodu rychleji než eurozóna.

"Rok 2007 potvrdil stabilitu vývoje hospodářství ČR na vysoké úrovni, dosažený růst byl nejvyšší v historii České republiky," uvedl úřad. Předloni HDP na obyvatele přepočtený v paritě kupní síly v ČR činil 79 procent úrovně EU.

S dobrou kondicí ekonomiky rovněž podle ČSÚ souvisel pokles nezaměstnaných, který byl loni nejnižší od roku 1997. Proti roku 2006 se jejich počet snížil o 95.000 na 276.300 osob. "Snížení nezaměstnanosti se projevilo ve všech krajích, nejvíce v oblastech s přetrvávající vysokou nebo nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti," uvedl ČSÚ. Klesl rovněž počet dlouhodobě nezaměstnaných.

Naopak ke konci loňského roku stoupla výrazněji inflace. Spotřebitelské ceny stoupaly podle ČSÚ především jako důsledek vysokého růstu světových cen energií a potravin. Ten byl částečně kompenzován posilováním koruny. Celkově průměrná meziroční míra inflace loni byla 2,8 procenta.

Meziroční růst harmonizovaného indexu spotřebitelských cen v ČR činil v říjnu čtyři procenta, v listopadu 5,1 procenta a v prosinci 5,5 procenta, což byly v porovnání s průměrem všech zemí EU hodnoty výrazně nadprůměrné. "Přestala se tak prosazovat tendence z let 2000 až 2006, kdy inflace byla nízká a relativně stabilní," uvedli statistici.

Češi dokázali i přes růst cen své peníze i ušetřit. Vklady domácností u obchodních bank loni podle statistiků stouply o 10,6 procenta na 1,23 bilionu korun, což je nejvyšší meziroční růst od roku 2001. Zároveň se ovšem domácnosti zadlužily u bank o dalších 186 miliard korun na 726 miliard korun.

Růst tak pozitivně ovlivnil i hospodaření státu. Příjmy státu rostly rychleji než výdaje a schodek rozpočtu dosáhl 66,4 miliardy korun proti plánovaným 91,3 miliardy korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK