V Česku do akcií přímo investují desetitisíce lidí a statisíce osob pak prostřednictvím podílových fondů. "Aktuální vývoj moc optimismu nedodává, proto pokud se nevyskytne alespoň náznak nových pozitivních informací, není vhodný okamžik pro nákup akcií. Lze očekávat, že trhy se podívají ještě níže," uvedl ředitel prodeje firmy Patria Direct Martin Kodýdek.
Nicméně na druhou stranu individuální investoři málokdy správně načasují svá rozhodnutí a často reagují unáhleně. "Krize nebude trvat věčně. Dlouhodobí investoři, kteří mají prostředky umístěny v akciích nebo fondech, by měli toto neklidné období přečkat bez výraznějších zásahů do struktury portfolia," radil analytik firmy RSJ Invest Jan Vyhnálek. "Drobný investor by již v tuto chvíli neměl peníze z akcií stahovat," přidal se makléř společnosti Fio, burzovní Pavel Hadroušek.
Investorům s volnými prostředky by analytik Komerční banky Josef Němý doporučil buď vyčkávat, nebo vyhledávat takzvané defenzivní nástroje, například akcie dividendového operátora Telefónica O2. Kodýdek by zase doporučil například zajištěné strukturované produkty, které dovedou vydělávat i na klesajícím trhu. Vyhnálek připomněl, že každý sestup bývá dobrým začátkem pro vybudování nového portfolia.
Novou vlnu nervozity vnesl na trhy konec páté největší americké banky Bear Stearns, která doplatila na akutní nedostatek hotovosti. Následně přispěchala americká centrální banka Fed s dalším souborem opatření, z nichž některá byla naposledy k vidění při světové krizi ve 30. letech minulého století. "Stabilizace situace bude, přes zatímní a budoucí opatření Fedu, dlouhodobou záležitostí," předvídali analytici České spořitelny. "Vzhledem k důležitosti USA v globální ekonomice se problémy rozšiřují rovněž do Evropy," mínil Hadroušek.
Akciové trhy po celém světě, které nabíraly ztráty od počátku roku kvůli obavám z recese americké ekonomiky, se od rána vydaly směrem dolů. Například německý index DAX tak letos v součtu přišel o více než pětinu a americké a britské akcie o více než desetinu. Prodeje se nevyhnuly ani rozvíjejícím se trhům včetně České republiky, jejíž burza si pohoršila od počátku ledna zhruba o pětinu. Zvýšená nervozita na trzích jako obvykle v podobných případech pomohla aktivům pokládaným za bezpečná, tedy například státním dluhopisům a drahým kovům.