"Nemohu komentovat privilegovaná jednání, akcionáři mě ale nekontaktují, když jsou s okolnostmi své investice spokojeni," řekl podle agentury Reuters právník Ira Press z advokátní kanceláře Kirby McInerney. Kancelář se specializuje na hromadné žaloby.
"Je to akcie, která prakticky přes noc spadla z 50 na dva dolary a já znám i lidi, kteří se domnívali, že banka má to nejhorší za sebou, když se kurz ustálil na 30 dolarech," řekl Press.
Bear Stearns patřila k nestarším a nejváženějším bankám na Wall Street a její pád z výšin logicky znamená událost číslo jedna. Jejím novým majitelem bude banka JPMorgan Chase & Co, která za ni zaplatí sotva 236 milionů dolarů (asi 3,8 miliardy Kč). Rychlou záchranu ústavu podpořila rovněž americká centrální banka (Fed), která poskytne až 30 miliard dolarů k odkupu problémových aktiv.
Prodejní cena je více než 90 procent pod páteční závěrečnou cenou na burze v New Yorku. JPMorgan ale tvrdí, že pokud se vezmou v úvahu náklady, které bude mít s převzetím Bear Stearns, pak se prodejní cena pohybuje asi kolem šesti miliard dolarů.
Vzhledem k rychlosti, s jakou se události odehrály, investoři zatím neměli příliš možností seznámit se se všemi informacemi. Podle právníků, kteří se specializují na vymáhání práv investorské veřejnosti, ale začali majitelé akcií alespoň zkoumat terén.
"Kontaktovali nás velcí individuální investoři i instituce. Zatím mohu říci, že se tím velmi pozorně zabýváme," řekl právník Jeffrey Nobel, který je partnerem advokátní kanceláře Schatz Nobel Izard. Akcionáři mohou žalovat ředitele a další manažery banky a pokusit se dokázat, že tito lidé akcionářům neposkytli informace o skutečném stavu banky.
Na právníky už se obrátili také akcionáři, kteří akcie Bear Stearns koupili před pár dny. K nákupu se prý rozhodli na základě rozhovoru, který měl v jedné z televizních stanic ředitel Bear Stearns Alan Schwartz. Ten ve středu řekl, že banka nemá problémy s likviditou a v bilanci má volnou hotovost kolem 17 miliard dolarů.
Podobně rychlé převzetí velké banky se odehrálo v České republice v roce 2000. Tehdy 16. června uvalila Česká národní banka na banku IPB nucenou správu a 19. června převzala kontrolu nad IPB konkurenční ČSOB. Tato transakce odstartovala řadu žalob, soudních sporů a arbitráží, z nichž některé se táhnou dodnes.