SOUHRN-ČNB a MF hledají cesty k utlumení růstu koruny

18.03.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Česká národní banka (ČNB) a Ministerstvo financí prosazují opatření, jimiž chtějí zamezit tlakům na posilování koruny, které by mohly plynout z...

...některých jednorázových příjmů státu v eurech.

Jde o první koordinovaná opatření na omezení růstu koruny po několika letech a jejich zveřejnění v úterý srazilo kurs domácí měny na měsíční minimum vůči euru.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v telefonickém rozhovoru pro Reuters řekl, že centrální banka navrhuje zmrazit očekávané privatizační výnosy a příjmy ze strukturálních fondů Evropské unie, aby jejich směnou na devizovém trhu neposílily tlaky na zpevnění koruny. Stát by kromě toho neměl vydávat ani dluhopisy denominované v euru, dodal Hampl.

Vláda by podle viceguvernéra měla také zajistit, aby veřejné instituce, jež dostávají dotace určené pro Českou republiku z rozvojových fondů EU, neprováděly zajišťovací operace proti případným kursovým ztrátám.

"Dohoda ideálně mezi Českou národní bankou a celou vládou... má garantovat, že všechny tyhle věci půjdou mimo (devizový) trh a nebudou ovlivňovat kurs," uvedl Hampl.

Plány potvrdil také ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že podrobnosti dohody nesdělí, dokud je neoznámí členům vlády.

"Taková dohoda se rodí," řekl Kalousek agentuře Reuters během jednání Poslanecké sněmovny. "Chci předložit vládě jako dohodu mezi vládou a centrální bankou použití těch několika málo nástrojů, které může centrální banka mít, aby trochu brzdila tlak na posilování koruny."

Představitelé centrální banky v posledních týdnech uvedli, že poslední vzestup koruny vybočuje z dlouhodobého růstového trendu a není podložen ekonomickými fundamenty.

Zprávy o jednání mezi ČNB a resortem financí srazily korunu na měsíční minimum 25,48 za euro <EURCZK=> ze 25,065 při závěru pondělní seance. V 17:20 kurs mírně korigoval na 25,400 za euro.

Koruna za poslední rok zpevnila vůči evropské měně o 8,7 procenta a počátkem února posunula historické maximum na 24,83.

"ČNB tak vysílá signál, že je připravena s neadekvátně silnou korunou něco dělat," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. "Důsledkem všech uvedených návrhů by bylo, že by trh nebyl tak zaplaven eury a spekulace na posilování koruny z uvedených titulů by měly pominout."

Silná koruna nicméně napomáhá ke zpřísnění měnových podmínek v období, kdy meziroční inflace vyskočila na devítileté maximum 7,5 procenta, a je hlavním důvodem, proč většina analytiků věří, že ČNB nebude dál zvyšovat úrokové sazby [ID:nSCH856658].

Ponechání privatizačních příjmů na zvláštním účtu až do vstupu Česka do eurozóny může být přijatelné pro vládu, jež chce tyto prostředky vyčlenit na financování důchodové reformy. Kabinet má do konce března projednat plán na privatizaci Letiště Praha a Českých aerolinií.

Vláda a centrální banka uzavřely dohodu o řešení kursových dopadů privatizačních výnosů a dalších devizových příjmů v roce 2002. Naposledy se na zmrazení části výnosu z privatizace shodly v roce 2005 při prodeji tehdejšího Českého Telecomu <SPTTsp.PR> do rukou španělské Telefóniky <TEF.MC> za 82,6 miliardy korun.

(Autoři: Jan Korselt a Jan Lopatka; Editoval: Jan Schmidt)

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK