Možnost spekulací při prodeji státní půdy se zanedlouho omezí

19.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. března (ČTK) - Možnost spekulací při prodeji státní zemědělské půdy se zřejmě zanedlouho ztíží. Omezit je má novela zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu, kterou dnes schválil Senát. Norma má zabránit tomu, aby stát pozemky prodával za nevýhodnou cenu. Nyní ji dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Novela řeší situace, kdy při soutěžích na prodej půdy podá nabídky skupina domluvených spekulantů. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) se stává, že vítěz soutěže svoji nabídku stáhne, po něm i ostatní v pořadí a stát nakonec půdu prodá za nízkou cenu.

Nově bude platit, že pokud zájemce s nejvyšší nabízenou cenou svoji nabídku stáhne, kauce mu propadne, ostatním uchazečům stát kauci vrátí. Propadlá kauce se stane příjmem Pozemkového fondu. Pozemek potom stát nabídne majitelům restitučních nároků. Novela má začít platit v den vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Pozemkový fond podle platného zákona musí po odstoupení prvního zájemce nabídnout dalšímu v pořadí i vícekrát, dokud není půda prodána. Farmáři, kteří na půdě dosud hospodařili, o ni kvůli tomuto postupu často přišli.

Zemědělci nicméně už přes rok požadují širší novelu tohoto zákona. Podle Agrární komory České republiky (AK) by legislativní změny měly ulehčit a urychlit prodej státní půdy farmářům, kteří na ní hospodaří. AK spolu s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů vyzvaly farmáře v Česku k podpisu příslušné petice.

Zemědělci například požadují, aby ti, kteří hospodaří na státní půdě, mohli při jejím nákupu výrazněji uplatnit přednostní právo a nebyli omezováni hranicí 500 hektarů. Nástupci farmářů, kteří odejdou do důchodu, by měli mít možnost s farmou převzít i výhodu dlouhodobých splátek za nakoupenou půdu. Podnikatelům také vadí zachování předkupního práva státu i po zaplacení pozemků. Zdůvodňují to tím, že těmito pozemky nemohou ručit bankám za úvěry.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK