ANALÝZA-Plán ČNB a MF sotva zastaví vzestup koruny

19.03.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jan...

...Lopatka

Snaha státních činitelů o omezení růstu koruny vůči euru sice českou měnu srazila níž, ale sotva nějak významně naruší její vzestupný trend.

Česká národní banka (ČNB) a ministerstvo financí v úterý uvedly, že jednají o tom, jak se vyvarovat dalším impulsům pro posilování koruny. Dohoda se soustředí na omezení vlivu příjmů z privatizace a strukturálních fondů Evropské unie (EU) a má zabránit vládě ve vydávání euroobligací [ID:nKOR861195].

Plán vychází z podobné dohody z roku 2002, jež nasměrovala státní příjmy denominované v cizích měnách na zvláštní účet a přeměnila je na rezervy centrální banky.

Koruna po úterní zprávě ztratila k euru 1,6 procenta <EURCZK=>, ale někteří dealeři a analytici uvedli, že za tímto pohybem by mohla spíše stát dlouho očekávaná korekce předchozího prudkého růstu, než reakce na skutečný dopad plánované dohody.

Hlavní analytik ČSOB Martin Kupka řekl, že přesměrování fondů z EU - jež by měly v příštích letech narůstat - a privatizačních příjmů mimo trh by sice omezilo tlak na další posilování koruny, ale neovlivní již existující faktory.

"Kdyby se již existující tlaky (na zpevňování) protnuly s tlaky vyvolanými tím, čemu chce tento plán zabránit, zpevnila by koruna ještě víc," řekl Kupka. "Jde-li o to, jestli to může vyrušit volatilitu koruny směrem k většímu posilování, tak pravděpodobně nemůže."

V posledních měsících, kdy koruna vyskočila, nevydával stát žádné euroobligace, ani neuskutečnil žádné významnější privatizační transakce. Vláda však chce v příštích týdnech projednat prodej Českých aerolinií a zejména Letiště Praha v hodnotě desítek miliard korun.

ČNB ani představitelé vlády dosud nezveřejnili podrobnosti plánované dohody, o níž stále jednají.

Centrální banka nemá v úmyslu zcela zvrátit pohyb koruny poháněné silnou ekonomikou a vývozy spolu se zužujícím se negativním úrokovým diferenciálem oproti eurozóně.

Banka však odhaduje, že by koruna letos měla reálně zpevnit pouze o 5 procent.

Koruna vyšplhala 4.března na historické maximum 24,83 za euro, což představuje meziroční nárůst o 11,7 procenta, respektive rozdíl 13,8 procenta oproti dnu z loňského července.

Průzkum Reuters z minulého týdne ukázal, že koruna podle trhu za šest měsíců sklouzne na 25,91 za euro, ale za rok se vrátí na 25,35 za euro [ID:nL12753747].

TRPÍ EKONOMIKA?

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma 4.března řekl, že se koruna pohybuje "mimo jakékoli myslitelné úrovně" [ID:nBUC434217].

Viceguvernér Miroslav Singer však minulý týden zaujal umírněnější stanovisko, když řekl, že zatímco koruna významně utahuje měnové podmínky, neshledal dosud žádné důkazy, že by se vývozci s jejím růstem nedokázali vyrovnat [ID:nKOR154429].

Nemuselo by být špatné, kdyby koruna pomohla zpomalit růst ekonomiky, jež expanduje nad svým potenciálem, dodal Singer. Hrubý domácí produkt loni stoupl o 6,5 procenta.

Bilance zahraničního obchodu by letos měla zůstat v přebytku a schodek běžného účtu dosáhl v posledním loňském kvartále mírných 2,5 procenta HDP.

Analytici BNP Paribas proto zpochybňují, že by koruna byla nadhodnocená.

"Nesouhlasíme s guvernérem Tůmou ohledně fundamentů pohánějících posilování koruny v poslední době a trváme na tom, že kurs kolem 25,00 je odpovídající," stojí ve zprávě BNP Paribas, jež dodává, že rychlé zpevňování vynahrazuje pokles ze začátku roku 2007.

"Celková bilance plateb je dostatečně robustní na to, aby volala po silnější koruně."

ZMĚNA VE VZTAHU KORUNA-ÚROKOVÉ SAZBY

Koruna, již považuje ČNB za příliš silnou, pomáhá významně omezovat cenové tlaky. Inflace přesto v lednu a únoru meziročně vyskočila na 7,5 procenta, vysoko nad odhady trhu, a také nad cíl centrální banky, jež by ji ráda viděla na úrovni 3 procenta plus minus 1 procentní bod.

Analytici oslovení v průzkumu Reuters předpověděli, že silná koruna přiměje centrální banku, aby na příštím měnovém zasedání 26.března nezvedala úrokové sazby [ID:nSCH856658].

"Dopad plánovaných opatření nebude velký a v tomto stádiu byla pravděpodobně důležitějším faktorem slovní intervence," uvedl analytik István Zsoldos z Goldman Sachs.

"ČNB by opravdu ráda dosáhla kombinace slabší, nebo přinejmenším ne silnější koruny a vyšších úrokových sazeb, a to kvůli stále vysoké inflaci."

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK