...citáty)
Čeští exportéři se úspěšně vyrovnávají s trendovým posilováním koruny a rychlejší přijetí eura by jim nepomohlo zachovat konkurenční výhodu, uvedl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Robert Holman.
Holman ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin uvedl, že sílící koruna naopak snižuje náklady domácích firem tím, že tlačí dolů inflaci a zlevňuje dovozy surovin.
"S trendovým posilováním koruny se naši exportéři úspěšně vyrovnávají, neboť export stále vykazuje silný růst a obchodní bilance má vysoké přebytky," uvedl Holman ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.
"Negativní 'šok' na straně příjmů je do určité míry - i když ne zcela - eliminován pozitivním 'šokem' na straně nákladů. Proto bych tolik nedramatizoval dopad kursových 'šoků' na náš export."
Holman dodal, že trendové posilování koruny, tažené přibližováním cenových hladin v Česku vůči státům měnové unie, odhaduje centrální banka na 3 až 4 procenta ročně.
Koruna nicméně za poslední rok zpevnila více než dvojnásobně a dříve tento měsíc posunula historické maximum na úroveň 24,83 za euro <EURCZK=>.
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma počátkem března uvedl, že tempo růstu domácí měny neodpovídá ekonomickým fundamentům a koruna se pohybuje mimo jakékoli "myslitelné" úrovně [ID:nBUC434217].
Holmanovy komentáře naopak ladí s názorem viceguvernéra Miroslava Singera, kteřý řekl minulý týden v rozhovoru pro Reuters, že prozatím nepozoruje výraznější negativní vlivy silné koruny na českou ekonomiku [ID:nKOR154429].
V 10:25 se koruna obchodovala za 25,440 za euro, téměř beze změny proti závěru středeční domácí seance.
V úterý přitom spadla po oznámení, že ČNB jedná z vládou o opatřeních, jak omezit dopady na její posilování plynoucí z jednorázových příjmů denominovaných v cizích měnách, jako jsou privatizační výnosy, dotace ze strukturálních fondů Evropské unie nebo případná emise euroobligací [ID:nKOR861195].
Snaha státních činitelů o omezení růstu koruny vůči euru sice českou měnu srazila níž, ale zřejmě sotva nějak významně naruší její vzestupný trend [ID:nMUL954991].
Holman dodal, že ani urychlený vstup do eurozóny by domácí firmy neuchránil od dopadů cenové konvergence Česka vůči bohatším státům západní Evropy, neboť domácí ceny jsou stále na úrovni zhruba 60 procent eurozóny.
"Není pravda, že by přijetí eura udrželo konkurenční výhodu domácích exportérů," uvedl Holman. "Zhodnocováním koruny vývozci neztrácejí konkurenční schopnost na trzích eurozóny; pouze ztrácejí část z dosavadní výrazné konkurenční výhody, která vznikla díky původnímu podhodnocení naší měny."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]