Senát chce také rozšířit okruh provinění, za která by hrozila až pětimilionová sankce. Podle předlohy by tento postih hrozil firmám i jejich šéfům, kteří by neudělali nezbytná preventivní nebo nápravná opatření. Podle výboru by se tato pokuta měla vztahovat i na případy, kdy by se instituce neřídily pokyny pro provádění těchto opatření.
Ministr životního prostředí a šéf Strany zelených Martin Bursík se marně snažil přimět senátory k tomu, aby předlohu schválili beze změn. Poukazoval mimo jiné na to, zákon pouze s ročním zpožděním převádí do českého právního řádu evropské předpisy a Česku už kvůli tomu hrozí žaloba od Evropské komise.
Bursík s úsměvem poukázal i na to, že dnes je Zelený čtvrtek a že už je po prezidentské volbě. Připomněl tak, že zákon byl ve sněmovně schválen až napodruhé v době vybírání hlavy státu. Někteří poslanci ODS tehdy pro vládní normu odmítli napoprvé zvednout ruku. Bursík to tehdy označil za porušení koaličních dohod. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek poté své kolegy přesvědčil, aby normu podpořili.
Evropská směrnice, kterou zákon kopíruje, byla schválena jako reakce na velké ekologické katastrofy, mezi něž patřilo například znečištění francouzského pobřeží po havárii tankeru Erika v roce 1999. Původci znečištění mají podle ní platit za nápravu škod. Týká se škod na vodních zdrojích, zvířatech i rostlinách, stejně jako velkého znečištění půdy, které způsobí újmy na zdraví lidí.
Norma stejně jako evropská směrnice předpokládá, že po roce 2010 začnou evropské banky nabízet speciální programy pro ekologické pojištění firem. Pro české podniky zákon počítá s povinností pojistit se do začátku roku 2013. Finanční zajištění by si podle vlády nemuseli pořizovat například ti, kteří prokazatelně nemohou způsobit škodu vyšší než 20 milionů korun, nebo ti, kteří vlastní ekologické certifikace.