Developeři nemají zájem o výstavbu nájemních bytů

24.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. března (ČTK) - Developeři nyní téměř nestaví nájemní byty. Důvodem je především horší návratnost investice než v případě výstavby bytů určených na prodej, vliv mají i levné hypotéky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi developerskými a realitními firmami. Změnu může přinést zdražení hypoték nebo dokončení deregulace nájemného.

Za menší poptávkou po nájemním bydlení jsou v posledních letech snadno dostupné hypotéky. "Pokud je měsíční splátka hypotéky srovnatelná s výší tržního nájemného, nebo dokonce nižší, lidé raději upřednostní vlastní bydlení, které je i daňově výhodnější," uvedla mluvčí developerské společnosti Finep Pavlína Temrová.

Sbližování tržního nájemného a hypotečních splátek pro developery znamená horší návratnost investice do nájemních bytů. "V současnosti se developerům vyplatí byty rovnou prodat, a ne pronajímat. Prodejem rychle umoří své úvěrové financování výstavby a získají okamžitý a poměrně vysoký zisk, jehož dosažení by při pronajímání trvalo dlouhou řadu let," řekl Petr Vosmík ze společnosti Českomoravská realitní. "Rovněž příjmy z pronájmů jsou pro velké investory vzhledem k úrokovým sazbám z vložených prostředků méně zajímavé," dodal.

Změnu poptávky po nájemním bydlení by podle Temrové mohlo způsobit například zásadní zhoršení dostupnosti hypoték. Tuto situaci však v dohledné době neočekává. Naopak kvůli deregulaci nájemného nastane spíše opačný trend posilující poptávku po vlastním bydlení. "Dojde k situaci, že lidé žijící často ve starších bytech, budou nuceni za toto bydlení začít platit více. V tento okamžik pro ně bude mnohem výhodnější pořídit si vlastní bydlení v novém bytě než platit tržní nájem za starší byt," uvedla.

Vliv dokončení deregulace nájemného na změnu poptávky po nájemním bydlení potvrzuje také Ondřej Diblík z realitní kanceláře Lexxus. "Regulace části nájemního trhu způsobila počáteční nedostatek volných nájemních bytů a tím i vysoké ceny tržního nájemného na jedné straně a výhodného černého trhu s regulovanými nájmy na straně druhé," řekl.

Zájem o bydlení v nájmu však zcela nezmizí nikdy. "Vždy se na trhu bude pohybovat specifická skupina lidí, kteří budou vždy z různých důvodů preferovat nájemní bydlení před koupí vlastního bytu. Ať už se jedná o cizince, lidé stěhující se krátkodobě se svým zaměstnáním, anebo o někoho s negativním postojem k zadlužování," řekla Temrová. "Tato skupinka dle zahraničních zkušeností není nevýznamná a i nadále bude udržovat trh s nájemním bydlením," dodala.

V nájmu bydlelo podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2006 přibližně 25 procent domácností. Počet postavených nájemních bytů se v Česku za roky 1997 až 2005 pohyboval ročně vždy kolem tisícovky.

Stavbaři v roce 2007 dokončili podle statistiků 41.650 bytů, což byl nejvyšší počet od roku 1991. Meziroční nárůst činil 38 procent. Stavět se loni začalo 43.796 bytů, ve srovnání se stejným obdobím roku 2006 šlo o nárůst o 0,1 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK