Ještě nikdy stát v lednu od občanů nevybral tolik peněz, píše Aktuálně. Je to o 200 milionů víc než loni, v posledním roce před reformou. Ministerstvo financí přitom předpokládalo, že se nevybere ani sedm miliard.
Experti hledají vysvětlení v tom, jak své daně optimalizují podnikatelé. Po reformě mají dvě možnosti. Mohou jako dosud svůj zisk zdanit podnikovou daní se sazbou 24 procent, anebo si zisk vyplatit jako mimořádné prémie a pak je zdanit rovnou sazbou daně z příjmu občanů ve výši 15 procent. To před reformou nešlo; mimořádné prémie by se zdaňovaly podle nejvyšší sazby daně z příjmu, tedy 32 procent, a ještě se z nich odvádělo pojistné.
Stát tím získá vyšší výdělek na dani z příjmu občanů než čekal, za rok však přijde o víc na podnikových daních. Ministerstvo financí zatím nechce nečekaně vysoký výběr ani úvahy o optimalizaci podnikatelů komentovat.
"Na základě jednoho měsíčního údaje si ministerstvo jako seriózní instituce nemůže na rozdíl od žurnalistů a analytiků dovolit vyvozovat takovéto závěry," řekl Jakub Haas z tiskového odboru.
V příštím roce má rovná sazba daně z příjmu klesnout ze současných patnácti na 12,5 procenta. Protože zároveň poklesnou daňové odpočty, dvě třetiny občanů s nižšími příjmy opět prodělají, připomíná Aktuálně.