Organizace testovala 34 evropských vín z konvenční zemědělské produkce. Ve všech našla pesticidy, v jednom vzorku dokonce "koktejl" deseti různých pesticidů. Celkem v lahvích bylo 24 různých druhů pesticidů. Pět z nich Evropská unie zařadila na seznam látek, které způsobují rakovinu a které mají negativní vliv na lidský rozmnožovací a hormonální systém.
Deset vzorků pocházelo z Francie, deset z Německa, sedm z Rakouska, tři z Itálie a po jednom bylo z Portugalska, Jihoafrické republiky a Chile.
"V Evropě se vyrobí dvě třetiny světové produkce vína, Evropané také dvě třetiny produkce tohoto nápoje vypijí," upozornil Elliott Cannell z PAN. Evropa proto podle něho nese celosvětovou zodpovědnost.
Hroznové víno je, jak upozornil Cannell, jedním z druhů ovoce, které obsahují nejvíce pesticidů. "Mnoho vinařů opouští tradiční způsoby boje proti škůdcům a plísním a místo nich používají nebezpečné syntetické pesticidy," vysvětlil Cannell. "A to má přímý dopad na kvalitu evropských vín," dodal.
Testem prošlo i šest vín z bio-zemědělství - tři z Rakouska a tři z Rakouska. Pět z nich ve zkoušce obstálo, v laboratoři v nich nenašli žádné stopy pesticidů, jedno obsahovalo malé množství látky, která může způsobovat rakovinu.
Do testu se dostala většinou vína nižší cenové kategorie, ale byla mezi nimi i taková, za které spotřebitelé zaplatí více než 200 eur (asi 5123 korun) za lahev.