...prudkému zpomalení ve Spojených státech, a zmařily naděje na brzké snížení úrokových sazeb ECB.
Optimistické výsledky průzkumů podnikatelského klimatu v Německu a ve Francii zastínily i zprávu, že důvěra italských podniků klesla na nejnižší úroveň za více než dvaapůl roku, a vyhnaly euro až o půldruhého centu výš proti dolaru <EUR=>.
Zprávy o dobré morálce francouzských a německých firem se smísily s pocity zkázy a zmaru na finančních trzích, které ve středu ještě prohloubil největší německý finanční dům Deutsche Bank <DBKGn.DE>, když varoval před možnými dopady globální úvěrové krize na letošní cíle zisku [ID:nMUL630898].
"Dnešní čísla naznačují, že ačkoli výrobní aktivita v eurozóně zpomaluje, zdá se být odolnější, než se dosud předpokládalo, i když vznikají rozdíly mezi jednotlivými zeměmi," uvedla Lavinia Santovetti z Lehman Brothers.
"Tato čísla zřejmě poskytnou jistou útěchu ECB, neboť dopad bouře na finančních trzích se zatím jeví jako celkově omezený."
Index německého podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na sedmiměsíční maximum 104,8 bodu z únorových 104,1 bodu, zatímco analytici oslovení Reuters v průměru předpověděli jeho pokles na 103,4 bodu. Průzkum zaujal zejména růstem dílčího ukazatele zpracovatelského sektoru.
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet poznamenal, že výsledek průzkumu Ifo je "lepší, než se čekalo". Trichet v projevu před Evropským parlamentem dále řekl, že pozoruje vzestupná střednědobá rizika pro cenovou stabilitu, a zchladil tak očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ECB.
Ve Francii stoupla podnikatelská důvěra nejvýš od začátku roku s tím, jak tamní firmy hlásí vzestup objednávek.
Hlavním obchodním partnerem Francie je právě Německo a obě země představují zhruba polovinu ekonomické produkce eurozóny.
Německu se zatím daří ustát potíže americké ekonomiky mimo jiné díky expanzi na rozvíjející se trhy, jako jsou Rusko či Čína, řekl v úterý tisku prezident asociace německých exportérů BGA Anton Börner.
[BERLÍN/Reuters/Finance.cz]