Bezmála tři čtvrtiny lidí (71 procent) tak předpokládají, že úrovně Západu nedosáhne Česko nikdy, nebo mu to bude trvat déle než deset let. Zbývající třetina populace předpokládá, že životní úroveň v ČR se vyrovná se životní úrovní vyspělých zemí EU do deseti let. Z toho pětina lidí odhaduje, že se tak stane v horizontu sedmi až deseti let a každý desátý občan předpokládá, že úroveň západních zemí EU dožene ČR do šesti let.
Přitom pesimistů, kteří tvrdí, že západoevropské úrovně nedosáhne Česko nikdy, podle STEM postupně přibývá. Zatímco v roce 2003 tak podle jeho dřívějších průzkumů soudilo 17 procent respondentů, o rok později si to myslela už čtvrtina Čechů a v roce 2007 jejich podíl vzrostl na 31 procent.
Do roku 2005 se zvyšoval i podíl lidí, kteří vyrovnání české a západoevropské úrovně odhadovali v delším než desetiletém horizontu (39 procent v roce 2003, 50 procent v roce 2005). "Od roku 2005 se tento podíl postupně snižuje a letošní výsledky (40 procent) se nejvíce přiblížily hodnotám z roku 2003 (39 procent)," uvádí STEM.
Podíl občanů, kteří předpokládají, že životní úrovně západoevropských zemí EU dosáhne ČR v kratším než desetiletém horizontu, se do roku 2005 snižoval, od té doby mírně roste.
Mezi největší skeptiky podle průzkumu patří starší generace, lidé s nižší úrovní vzdělání, hůře situovaní občané, stoupenci levice a lidé, kteří nejsou spokojení se současnou politickou situací nebo se obávají vývoje ekonomické situace v krátkém časovém horizontu.
Letošního průzkumu STEM se v prvním březnovém týdnu zúčastnilo 1320 respondentů starších 18 let.