Státním lesům hrozí, že firmy budou odstupovat od zakázek

28.03.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hradec Králové 28. března (ČTK) - Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) hrozí, že firmy pracující v jeho lesích budou odstupovat od zakázek, které s podnikem podepsaly na začátku letošního roku. Důvodem je pokles cen dřeva a nová situace v lesích po kalamitě po březnových vichřicích Emma a Kirsten, vyplynulo z dnešního vyjádření Lesů ČR pro ČTK.

Smlouvy z tendrů na práce a obchod se dřevem v hodnotě asi 11 miliard korun platí pro roky 2008 až 2010. "Přes původně pozitivní vývoj v otázce tendrů nás živelné události na pozadí recese ve dřevozpracujícím průmyslu opět postavily na začátek," uvedl generální ředitel LČR Jiří Novák.

Problémy vyplývají z toho, že smlouvy z tendrů připravených striktně podle zákona o veřejných zakázkách neumožňují pružně na novou situaci cenově reagovat. Těžařům při změněné situaci hrozí ztráty a chtěli by proto vyšší cenu za provedené práce a nižší cenu za kupované dřevo. "Denně o tom vedeme jednání a hledáme mechanismus, jak situaci vyřešit," řekl mluvčí LČR Radek Drahný.

Smlouvy sice umožňují jednat o nových cenách, ale pětiprocentní limit takzvané indexace je velmi malý pro nynější stav. Podle předsedy Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Miloše Baláka šla například cena kulatiny pro druhé čtvrtletí proti minulému období dolů zhruba o třetinu. "Smlouvy také nedokážou reagovat na kalamitu, která zvyšuje náklady a mění těžené sortimenty dříví," řekl Balák. Březnové vichry ve státních lesích poničily 1,96 milionu metrů krychlových dřeva, což je asi asi čtvrtina plánované roční těžby.

Největší problémy podle Baláka přitom budou mít firmy, které nemají vlastní kapacity a práce řeší prostřednictvím subdodavatelů. "Již dříve jsme říkali, že tendry jsou zadané špatně a měly se zrušit. "Nynější vedení LČR sklízí nešťastnou práci svých předchůdců," řekl Balák.

Hospodářské noviny v březnu s odvoláním na údaje České asociace podnikatelů v lesním hospodářství uvedly, že Lesy ČR přišly nesprávným zadáním tendrů o 900 milionů korun. Ztráty vznikly tím, že některé vítězné firmy se spekulativní cenou od zakázky ustoupily a zakázku převzala další firma v pořadí s vyšší cenou. Lesy ČR rozdíl v cenách vyčíslily na 525 milionů korun s tím, že i další nabídky jsou pro podnik výhodné.

LČR vlastní asi polovinu lesů v zemi. Hospodaří s majetkem za více než 70 miliard korun. Loni LČR vykázaly zisk asi 630 milionů korun, což je asi o 230 milionů korun více, než uváděly na začátku ledna jako plán.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK