Podle Řebíčka zavedením vinět ušetří stát i řidiči. Stát nebude muset každoročně tisknout dálniční známky, neboť viněty budou "věčné" a řidiči je budou dobíjet jako mobilní telefony. Navíc budou viněty přenosné, takže je bude možné využít pro více automobilů třeba v rámci firmy či rodiny. Cena za roční používání dálnice by se údajně neměla lišit od dnešní ceny dálničních známek.
Na letošní rok dalo ministerstvo dopravy do prodeje 5,4 milionu dálničních známek; očekávaný výnos je 2,3 miliardy. Roční dálniční kupon pro osobní vůz stojí 1000 korun. Známky dosud využívají také malé nákladní vozy od 3,5 do 12 tun, které však od ledna začnou platit elektronické mýtné stejně jako dnes kamiony nad 12 tun.
Zavedení elektronických vinět bude znamenat zřejmě další zakázku pro rakouskou firmu Kapsch, která mýtný systém v ČR postavila a pro stát spravuje. Zároveň Kapsch dodává elektronické mýtné jednotky pro kamiony. Na rozdíl od kamionů a malých náklaďáků by však osobní auta platila i nadále za časový úsek a nikoliv za ujetou vzdálenost.
Otázkou stále zůstávají detaily celého projektu, například odkdy budou viněty v prodeji či zda se za ně bude platit nějaká záloha jako za mýtné jednotky. Výrobní cena viněty je v řádech stokorun. Například při počtu tři miliony vinět a ceně 500 Kč za jednu jde o částku 1,5 miliardy korun. Financováním celého projektu se má ve středu zabývat vláda.
Elektronické viněty mají i své kritiky, kterým se nelíbí, že na dálnicích bude možné přesně zmapovat pohyb vozidla. Proti byl ještě nedávno i ministra vnitra Ivan Langer. Řebíček však dnes řekl, že elektronické viněty budou anonymní a poslouží pouze k mapování intenzity dopravy a nikoliv postihování řidičů za přestupky.
Právě kvůli kritikům bylo zavedení vinět, o kterém se hovoří od počátku elektronického mýtného v ČR, několikrát odloženo. K oprášení nápadu podle informací ČTK významně přispěla nedávná hromadná nehoda na dálnici D1.