"Z odpovědí vyplývá, že respondenti budou celkem v horizontu jednoho až dvou let potřebovat pro obsazení volných míst na 5000 cizinců, z toho 3500 pracovníků se střední či vyšší kvalifikací," uvedl Karel Petrželka z SPD. K nim patří například lakýrníci, řidiči, seřizovači, mechanici, konstruktéři, ale i top-manažeři.
Většina podniků by dala přednost zájemcům ze zemí, které jsou jazykově, kulturně a hodnotově blízké České Republice, tedy například ze Slovenska, Polska, Bulharska, Srbska, Ruska či Ukrajiny. Zájem je i o pracovníky z dalších zemí EU.
Zhruba polovina podniků využívá pro získání pracovní síly ze zahraničí služeb specializovaných agentur; jak českých, tak zahraničních. Část zaměstnavatelů si zajišťuje zahraniční pracovníky sama nebo prostřednictvím svých obchodních kontaktů.
Bleskového průzkumu se podle mluvčí svazu Blanky Růžičkové zúčastnilo 146 převážně malých a středně velkých firem.
Zaměstnavatelé považují zavedení zelených karet za přínos. "Nedostatek pracovníků představuje pro řadu firem vážnou překážku při naplňování jejich podnikatelského záměru," uvedli dnes představitelé SPD a Svazu obchodu a cestovního ruchu ve svém prohlášení. Věří, že zelené karty jim v krátké době pomohou místa, o něž Češi nestojí, obsadit lidmi ze zemí mimo EU.
Odboráři se naopak karet obávají. Tvrdí, že by mohly umožnit firmám nahradit dražší českou sílu levnějšími cizinci. "Vidíme v zákoně málo pojistek, chtěli bychom jich víc," uvedl Štěch. Podle něj by měl zákon stanovit například to, do jakých oborů se budou cizinci přijímat.