Povinnost nabídnout odkoupení bude mít většinový akcionář v případě, pokud bude vlastnit nejméně 90 procent akcií společnosti. Zákon má drobným podílníkům umožnit, aby včas mohli prodat své akcie, pokud se změní vlastnická struktura společnosti. Obchodní zákoník bude nadále obsahovat pouze obecnou úpravu veřejného návrhu akcionářům na koupi akcií.
Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) se zákonem nezavádí takzvaný squeeze-out, tedy vytěsňování malých akcionářů. Příbuznou problematikou se koncem března na základě stížnosti senátorů zabýval Ústavní soud a odmítl zrušit část obchodního zákoníku, která vytěsňování umožňuje. Majoritní vlastníci tak mohou z akciových společností menšinové akcionáře vytěsňovat i nadále.
Evropská komise již v této souvislosti zahájila s Českou republikou řízení. Na komisi se kvůli tomu obrátili i minoritní akcionáři z občanského sdružení OSMA. Akcionář s podílem nad 90 procent totiž nyní může donutit ostatní menšinové majitele prodat jejich akcie za cenu, kterou stanoví znalec objednaný většinovým akcionářem. Vytěsňování má však být podle Pospíšila nově upraveno nejpozději v chystaném obchodním zákoníku, který má vláda projednat ještě letos.
Zákon regulující přeměny obchodních společností a družstev nově upravuje přeshraniční fúze v rámci EU. Propojování obchodních společností a družstev se zahraničními podniky by mělo být jednodušší.
Pospíšil už dříve upozornil na to, že obchodní zákoník upravuje fúze jen u akciových společností, což považuje za největší problém platné úpravy. "Ta je pro jednodušší typ obchodní společnosti nevhodná," uvedl ministr.
Nový zákon převádí do českého práva evropskou směrnici o přeshraničních fúzích kapitálových společností, což mělo mít Česko hotovo do konce loňského roku. Zákon na základě směrnice v zásadě zakazuje přeshraniční fúze těch akciových společností, kterou jsou současně otevřenými fondy kolektivního investování.
Účinnosti má zákon nabýt letos 1. července. Kromě dvou dnes podepsaných zákonů má být pilířem nového obchodního práva chystaný nový obchodní zákoník.