V Česku je kolem 3,6 milionu hektarů zemědělské půdy. V závislosti na zaměření výroby na živočišnou či rostlinou produkci to znamená nutnost investovat kolem 36 až 72 miliard korun.
České zemědělství loni vykázalo zisk 14 miliard korun. V černých číslech je tuzemské zemědělství od vstupu země do EU, předchozích 15 let od roku 1989 vykazovalo ztrátu. "Je to sice zisk, který významnou měrou pochází z evropských dotací, nicméně zemědělcům umožňuje investovat do modernizace výroby," řekl Záhorka. I tak podle něj řada podniků přísnější evropské podmínky nesplní a budou muset s výrobou skončit. Podobně dopadly například malé výrobny masa po vstupu země do EU, kdy nedokázaly vyhovět základním veterinárním předpisům.
Velkou šancí pro tuzemské i evropské zemědělce je podle Záhorky současný světový boom růstu cen zemědělských produktů. "Šest posledních let po sobě se ve světe spotřebovalo více obilí, než kolik se ho vypěstovalo. Zatímco světová ekonomika poroste podle odhadů v příštích deseti letech o čtyři procenta, poptávka po obilí se každoročně zvýší až o šest procent," řekl Záhorka. Pokud se tomuto trendu dokáže evropská zemědělská politika rychle přizpůsobit, mají podle něj čeští zemědělci velkou šanci na zisk dalších investičních prostředků.
Trojice zemědělských, veterinárních a lesnických veletrhů Techagro, Silva Regina a Animal Vetex začíná na brněnském výstavišti v neděli 6. dubna a potrvá pět dní. Akce se konají vždy jednou za dva roky, letos jsou největší v historii. Výstavní plochy a doprovodné akce zaplní všechny pavilony i volná prostranství brněnského výstaviště. Na veletrzích se představí 750 firem z 21 zemí, což je o 42 více než vloni. Výstavní plocha narostla o 17 procent na 64.000 metrů čtverečních.