Odborník: Cizinců pracujících v ČR stále přibývá

02.04.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. dubna (ČTK) - Cizinců, kteří pracují v tuzemských firmách, neustále přibývá. Přitom jsou stále ze vzdálenějších zemí. Pořád ještě převažují Slováci, poslední dobou ale významně roste podíl Poláků a také například Bulharů. Nově přijíždějí za prací lidé i z mnohem exotičtějších zemí, jako například Vietnam či Mongolsko, informoval obchodní ředitel největší tuzemské pracovní agentury Trenkwalder Pavel Kačán.

Důvodem snížení dominantní role slovenských zaměstnanců je podle Kačána růst slovenské ekonomiky, a s tím související vyšší tamní nabídka pracovních míst. Slováky by měli nahrazovat například Poláci díky atraktivní výši výdělku v Česku. Vedle severních sousedů by to mohli být lidé ze vzdálenějších zemí, tedy zejména Bulhaři, ale třeba i Vietnamci a Mongolové.

"Lidé z geograficky vzdálenějších zemí v Česku nehledají jen dočasnou pracovní změnu, ale spíše nový domov a kariérní růst. Řada přijíždějících Bulharů má například vysokoškolské vzdělání," uvedl Kačán. Velmi dobré zkušenosti s pracovníky z Vietnamu má i další zástupce Trenkwalderu. "První agenturní zaměstnanci z Vietnamu už pracují u našeho významného klienta. Máme s nimi výborné zkušenosti. Jejich zájem naučit se novou práci je ve srovnání s jinými agenturními zaměstnanci nadstandardní. Přílet dalších jejich krajanů očekáváme v dubnu," upozornil člen představenstva Trenkwalderu Dalibor Tyleček.

Specifické nároky na zahraniční pracovníky má Praha, kde je jedna z nejnižších nezaměstnaností v EU vůbec. Pracuje v ní již několik desítek tisíc zahraničních pracovníků. Na rozdíl od jiných regionů přitom nejde jen o dělnické a "nízkopříjmové" pozice. V Česku obecně rostou požadavky uchazečů o práci na zaměstnavatele.

Agenturní zaměstnávání a dovoz pracovníků z dalších zemí je stále na vzestupu. Dá se prý předpokládat, že tento trend vydrží ještě několik let. Agenturní zaměstnávání by během této doby mělo získat podobu běžnou v zemích západní Evropy. "To znamená, že se bude týkat spíše kvalifikovaných zaměstnanců, nebo dokonce vysoce kvalifikovaných zaměstnanců najímaných jen na konkrétní projekty," dodal Kačán.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK