Nový rating Spojených států (tzv. Country @rating) se opírá u zhoršení platební morálky amerických firem, které Coface registruje od ledna letošního roku. Obtížnější přístup k úvěrům nyní postihuje zejména ty nejzranitelnější firmy, jež podnikají v sektorech závislých na domácí spotřebě. Podle předpokladu společnosti Coface bude růst americké ekonomiky v první polovině roku 2008 slábnout nebo bude dokonce záporný, v druhé polovině roku by však mělo dojít k mírnému oživení, stimulovanému zásahy do hospodářské politiky a dynamickou poptávkou ze strany rozvíjejících se států, kam směřuje více než 50 % obchodní produkce USA.
Snížením ratingu Spojených států bylo rovněž ovlivněno hodnocení Kanady a Mexika. Oběma těmto státům sice Coface ponechal jejich dosavadní hodnocení (A1, resp. A3), přiřadil mu však negativní výhled. Kanadě nyní podle Coface hrozí zvýšené riziko platební neschopnosti podniků ve výrobním sektoru, a to v důsledku posilování kanadského dolaru a zpomalování ekonomického růstu USA, které jsou hlavním odběratelem Kanady (40 % exportu).
Také Mexiko je citlivé na americké hospodářské prostředí, protože na USA připadá 80 % mexického exportu. Navíc domácí spotřeba je zde částečně podporována migrací mexických pracovních sil (25 miliard dolarů), jež jsou obvykle zaměstnány ve stavebnictví, které je momentálně v krizi.
Na seznam zemí s negativním výhledem ratingu zařadil Coface také Japonsko, dosud hodnocené stupněm A1. Japonský export se zpomaluje, neboť je postižen pádem americké poptávky (25 % celkového odbytu) a silným jenem, což snižuje cenovou konkurenceschopnost firem. Spotřebu domácností i nadále podkopává pravidelné snižování platů a rostoucí ceny potravin. Počet bankrotů proto v roce 2007 rostl (+18 %); postiženy byly zejména firmy ze sektoru stavebnictví, distribuce a služeb a také malé a střední výrobní podniky.
„Tyto firmy byly přitlačeny ke zdi,“ zdůrazňuje Yves Zlotowski, hlavní ekonom Coface. „Často jsou závislé na jediném odběrateli, a proto jejich obchodní marže byly vystaveny značným tlakům ještě před nynějším růstem cen vstupů, konkurencí ze strany čínských subdodavatelů a stagnující domácí poptávkou.“
Co je Country @rating
Rating zemí, tzv. Country @rating, zveřejňuje Coface pro pravidelně pro 165 zemí světa. Tento rating vyjadřuje průměrnou úroveň rizika, že podniky v dané zemi nebudou schopné plnit své krátkodobé platební závazky. Rating odráží makroekonomickou, mikroekonomickou i politickou situaci zemí a opírá se o datábázi Coface obsahující údaje o 44 milionech společností z celého světa. Country @rating Coface má celkem sedm stupňů – od nejlepšího A1 přes A2, A3, A4, B a C až po nejhorší D. Česká republika má rating A2.