Celkový přebytek obchodní bilance za první dva měsíce letošního roku meziročně vzrostl o 3,8 miliardy na 26,5 miliardy korun.
Vývoz v běžných cenách zaznamenal meziroční zvýšení o 11,4 procenta. Tempo růstu dovozu, který byl vyšší o 11,5 procenta, překonalo nárůst exportu poprvé od loňského června. V důsledku posílení koruny vůči euru a zejména k dolaru rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na obě zahraniční měny.
Ke zlepšení bilance rovněž napomohl pokles schodku obchodu s potravinami a živými zvířaty o 1,1 miliardy. V obchodě s nápoji a tabákem se přechodem do přebytku bilance zlepšila o jednu miliardu korun. Opačný vliv mělo prohloubení schodku v obchodě s minerálními palivy a chemickými výrobky. Přebytek se snížil v obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím, polotovary a materiály.
Vývoz strojů a dopravních prostředků zaznamenal celkový růst o 13,1 procenta, tedy o 13,6 miliardy Kč. Z toho se nejvíce zvýšil vývoz silničních vozidel o 4,1 miliardy Kč, telekomunikačních zařízení o 3,4 miliardy Kč a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 2,9 miliardy Kč. Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků stoupl o 11,1 procenta, v korunovém vyjádření o 8,4 miliardy Kč.
Růst dovozu minerálních paliv o 33,1 procenta, o 4,7 miliardy Kč, ovlivnil hlavně vyšší dovoz ropy, který hodnotově vzrostl o 32,4 procenta, zatímco v naturálním vyjádření se snížil o 6,1 procenta. Dovoz zemního plynu stoupl o 26,2 procenta podle hodnoty a o 16,2 procenta podle objemu.
Přebytek se státy EU se zvýšil o 7,2 miliardy Kč na 43,8 miliardy Kč, se státy mimo EU se schodek prohloubil o 5,8 miliardy korun na 29,5 miliardy Kč. Přebytek vzrostl v obchodě s Francií, Británií, Polskem, Slovenskem a Itálií. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance s Nizozemskem a Spojenými státy. Prohloubil se schodek obchodu s Čínou, Japonskem a Koreou, Thajskem a Ruskem. Přebytek klesl v obchodě s Německem, Maďarskem a Srbskem.