V roli největších hříšníků se již tradičně objevili Španělé a Francouzi. Největší částku přitom musí vrátit zemědělci z Iberského poloostrova. Neoprávněně využili více než 55 milionů eur (1,4 miliardy korun). Většina přitom připadá na dotace na výstavbu vinic, jejichž vybudování ovšem bylo ilegální. Španělsko má ale i mezery v kontrole kvality, kde rovněž musí vrátit část dotací.
Hned za svými sousedy z jihu se drží Francouzi, jako největší příjemci zemědělských dotací v Evropské unii. Francie musí vrátit zhruba 11 milionů eur, tedy 275 milionů korun. Největší část této částky připadá na nedodržení některých kritérií u banánů.
"Účetní dvůr zaznamenal v posledních letech značné zlepšení v našem kontrolním systému a stávající úroveň chceme ještě dále vylepšit. Běží totiž o peníze daňových poplatníků, a ti chtějí mít oprávněně jistotu, že se tyto peníze vynakládají odpovědně," dodala eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boelová.
Evropští auditoři sice skutečně konstatovali, že vyplácení zemědělských dotací se zlepšuje a zprůhledňuje, ale opět to byl jeden z hlavních proč Evropský účetní dvůr potřinácté za sebou odmítl schválit rozpočet EU. Unie údajně v zemědělství promrhá miliardy a místo toho, aby peníze skončily u farmářů, míří prý mnohdy na golfová hřiště či do jezdeckých klubů.
V evropském zemědělství se točí obrovské peníze. Jen za loňský rok do něj směřovalo asi 40 procent rozpočtu EU, tedy 44 miliard eur (asi 1,1 bilionu korun.