Roman: ČEZ zajímá případný prodej rumunských distributorů

08.04.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. dubna (ČTK) - Energetickou skupinu ČEZ zajímá případná privatizace zbývajících distribučních společností v Rumunsku. Na setkání Česko-rumunské smíšené obchodní a průmyslové komory to dnes řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Bukurešťská vláda nyní slučuje ty distributory elektřiny, kteří jsou dosud ve státních rukou, do jednoho holdingu. O jeho prodeji však zatím nerozhodla.

"Pokud bude Rumunsko uvažovat o jeho prodeji, je ČEZ připraven rumunskému státu nabídnout zkušenosti z praxe," uvedl Roman. Skupina ČEZ v roce 2005 již jednapadesátiprocentní podíl v jednom z distributorů, Electrica Oltenia, koupila. Nyní ovládá zhruba 17 procent rumunského trhu.

Roman dnes rovněž bez dalších podrobností uvedl, že ČEZ zvažuje v Rumunsku investice do větrných parků a vodních elektráren.

ČEZ loni ve své rumunské společnosti oddělil regulované činnosti distribuce elektřiny od jejího prodeje. Vznikla tak prodejní firma CEZ Vanzare a distributor CEZ Distributie.

Rumunsko již pět z osmi regionálních distribučních společností, které vznikly rozdělením bývalého státního monopolu, prodalo zahraničním investorům. Od další privatizace zatím země upustila a zbývající - Electrica Transilvania Nord, Electrica Transilvania Sud and Electrica Muntenia Nord - jsou dosud ve státních rukou.

Vedle společnosti ČEZ koupil další tři distribuční společnosti italský gigant Enel a jednu německý koncern E.ON.

ČEZ již v Rumunsku uspěl v tendru o výstavbu 3. a 4. bloku rumunské jaderné elektrárny Černavoda. Společnost je jedním ze šesti partnerů, kteří se výstavbě budou podílet. Ve společném podniku bude mít ČEZ patnáctiprocentní podíl. Firma rovněž podala nabídky do tendrů o dvě tepelné elektrárny.

ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností a nejziskovějším domácím subjektem. Kromě České republiky působí firma v dalších deseti zemích střední a jihovýchodní Evropy. Čistý zisk celé skupiny se loni zvýšil o 49 procent na 42,8 miliardy korun. Dvě třetiny společnosti vlastní stát.

Rumunský trh je podle Romana velmi silný a perspektivní, a proto se na něj ČEZ zaměřuje. Rumunský chargé d'affaires Dan Balanescu dnes při oslavě prvního výročí vzniku Česko-rumunské smíšené obchodní a průmyslové komory v Praze uvedl, že rumunská ekonomika v posledních letech výrazně roste. "Loni náš HDP vzrostl o šest procent a letos prognózy počítají s jeho růstem o 5,9 až 6,5 procenta," podotkl Balanescu, podle kterého by se rumunský HDP měl v následujících sedmi letech zvyšovat zhruba o pět procent ročně.

Podle Balaneska se Rumunsko stalo také atraktivní pro zahraniční investory. "V letošním roce by se zahraniční investice měly pohybovat kolem sedmi miliard eur," prohlásil Balanescu.

Česká republika má s Rumunskem dlouhodobě aktivní obchodní bilanci. Například loni české firmy podle údajů Českého statistického úřadu vyvezly do Rumunska zboží v hodnotě 31,7 miliardy korun, naopak rumunský vývoz do Česka obnášel 10,9 miliardy korun.

Česko do Rumunska exportuje hlavně automobily, reaktory, kotle a mechanické přístroje či mýdlo. Úspěšný je i vývoz zemědělských komodit, hliníkových fólií, léků, hutních výrobků i technologických linek. Na tuzemský trh je z Rumunska importována například elektronika, železo a ocel, reaktory, kotle a mechanické přístroje, motorová vozidla, kaučuk, oděvy či nábytek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK