Nový leniency program počítá s odpouštěním pokut jen u takzvaných horizontálních kartelů mezi konkurenty, vyjmuty jsou tedy zakázané smlouvy mezi dodavatelem a odběrateli. Firmy tuto možnost využívaly především kvůli zneplatnění smluv, což není smyslem programu, podotkl šéf Pecinova kabinetu Robert Neruda. Podle nových pravidel by tak od pokuty nebyla osvobozena firma Pinelli. První, která v programu uspěla. Hrozila jí pokuta až 20 milionů.
Sankce v desítkách milionů hrozila i strojírenskému koncernu ABB. Firma ale oznámila kartel strojírenských podniků. ÚOHS pak desítce z nich vyměřil pokutu v souhrnné výši kolem miliardy a ABB jako jediná vyvázla. Nyní se do programu přihlásily i firmy Ringier a Československý sport, které uzavřely nezákonné smlouvy se sázkovou společností TipSport. Rozhodnutí vydá ÚOHS během několika týdnů, uvedl Pecina.
Leniency program zavedl český antimonopolní úřad jako sedmý na světě v červenci 2001. Programu hojně využívá Evropská komise. Vlastní porušení zákona oznámila třeba aukční síň Christie's nebo výrobce hraček Hasbro. Českých firem ale zatím není mnoho. O prominutí pokuty v minulosti požádali i mobilní operátoři Český Mobil (dnes Vodafone) a T-Mobile. V době, kdy firmy ÚOHS informovaly o kartelu k propojovacím dohodám, už úřad o porušení zákona věděl.
Program umožňuje snížit pokuty i firmám, které informaci o kartelu nepřinesly jako první, ale podstatně tím pomohly vyšetřování. Nesmí to ale být hlavní účastníci kartelové dohody.