"Žádnou takovou silnici nepotřebujeme a nevíme o ní nic," reagovali na informaci o vládním záměru starostové Míšova Pavel Hrubý i jeho kolega z nedalekého Borovna Josef Loukota. Podle nich by šlo o nesmyslné výdaje a 1,4 miliardy Kč by se měla rozdělit obcím v okolí plánovaného radaru, které zatím nedostaly ani korunu. Nevyloučili ale, že je stavba prioritou vlády proto, aby se mohly někudy přepravovat radarové konstrukce. "Je to sem jediná možná trasa, železnice sem nevede," řekl starosta Borovna. Obce potvrdily, že místním stačí současná silnice, která začíná za Losinou u Plzně a směřuje až do Tábora. Loni plzeňské ŘSD obnovilo poslední úsek z Míšova do Hořehled za 45 milionů Kč.
Na popud vládní komise pro rozvoj Brdska zadalo nyní plzeňské ŘSD vyhledávací studii obchvatu Nezvěstic a rozšíření některých částí silnice I/19 z Losiné do Míšova na hranici Plzeňského kraje. "Půjde o studii zkapacitnění asi 30 kilometrů dlouhého úseku. O nákladech se nyní hovořit nedá," řekl náměstek ŘSD Michal Syřínek. Podle Loukoty by si silnice místy zasloužila větší šířku, ale jinak je nová.
"ŘSD připravuje pouze obchvat Nezvěstic, aby nákladní vozidla nejezdila přes Blovice," řekl dnes ČTK krajský radní pro dopravu Miroslav Jaroš. Dodal, že stavba je v dlouhodobých plánech regionu a nyní se začala kreslit. Obchvat by si vyžádal 500 až 600 milionů Kč.
Obce kolem radaru požadují spíše opravit silnici z Čížkova na Mitrovice, Borovno, Číčov, Vísky, Mirošov a Hrádek, což je asi 25 kilometrů, které ničí kamiony. "Na tom jsme se s krajem dohodli," potvrdil Loukota. Podle Jaroše přibývá na krajských silnicích II. a III. nákladních vozidel, která se chtějí vyhnout úzkému viaduktu v Nezvěsticích a hlavně placení mýtného.
V oblasti kolem radaru už se pohybují geometři. Místní starostové už jsou za necelý rok na zájmy stavbařů a investorů zvyklí. Často klepají na jejich dveře a chtějí se s nimi podělit o stamiliony dotací. Obce ale zatím vědí, že dostanou jen statisíce korun.
Vesničky Míšov a Borovno chtěly hlavně peníze územní plán, na nějž potřebovaly každá po 370.000 Kč, ale kraj jim poskytne pouze 120.000 korun. "Za to ho neuděláme a bez něj zase nemůžeme žádat o dotace," řekli. starostové. Míšov dále nárokoval jeden milion korun na opravu obecního úřadu, ale dostane pouze 150.000 Kč. Borovno chtělo 750.000 korun na opravu střech dvou obecních budov, ale nakonec získá jen 150.000 Kč. "Přitom podle informací brdské komise jsme měli dostat 45 milionů korun," řekl Hrubý. Podobně dopadly ostatní obce v oblasti.
Ekonom píše, že celý záměr souvisí s činností komise, zřízené vládou loni v říjnu. Podle náměstka ministra financí a předsedy komise Ivana Fuksy projekt vzešel ze zadání vlády, jež požadovala kvalitnější napojení obcí u radaru na dálnici D5.