"Opatření proti dalšímu rozšíření nákazy budou stejná jako v Semerovcích," řekl Serbák. Na tamní farmě už od pondělí likvidují chov asi 7000 kusů prasat, celá farma se bude muset vydezinfikovat a veterináři monitorují okolí v okruhu deseti kilometrů.
Podle šéfa levických veterinářů Jána Števka tam dokončí vybíjení a likvidaci zvířat z nakaženého chovu nejpozději ve čtvrtek. Následně se likvidační četa přesune do Jesenského, kde veterináři odhadují začátek likvidace chovu na pátek. Podle televizní stanice TA3 vznikla firmě kvůli nákaze škoda asi 100 milionů slovenských korun, což je zhruba 77 milionů Kč.
Mor prasat objevili na farmě v Semerovcích minulý týden v pátek. Podle předběžných informací se nákaza zavlekla do chovu od volně žijících divočáků. I když choroba není člověku nebezpečná, rychle se šíří a dokáže v krátké době zlikvidovat celé chovy zvířat. V minulosti se na Slovensku proti nákaze morem prasata očkovala, od této praxe se ale po dohodě s EU v roce 2000 upustilo.
Evropská komise už proti šíření moru prasat přijala mimořádná opatření. Ze Slovenska se dočasně nemohou vyvážet prasata a nesmějí se ani přesouvat mezi jednotlivými farmami. Mluvčí české veterinární správy Josef Duben v úterý řekl, že do České republiky se v poslední době ze Slovenska žádná prasata nedovezla.
Prasečí mor se na Slovensku objevil naposledy v roce 2005 v okrese Lučenec. V České republice se prasečí mor naposledy objevil u domácích zvířat v roce 1997 na Kroměřížsku, u divokých prasat v roce 1999, a to na Vsetínsku.