WTO rovněž uvedla, že otřesy na finančních trzích, které přišly po loňských problémech v části hypotečního trhu ve Spojených státech, zatím obchodu nevadí. Obchod prý neutrpěl ani přesto, že v některých vyspělých zemích problémy zpomalily růst ekonomiky.
Objem světového exportu zboží se loni zvýšil o 15 procent na 13,6 bilionu dolarů (asi 214 bilionů Kč), export služeb vzrostl o 18 procent na 3,3 bilionu USD (asi 52 bilionů Kč). WTO ale upozorňuje, že tyto hodnoty zvýšil slabý dolar, jehož kurz výrazně klesl proti euru i dalším evropským měnám. Reálně obchod zbožím vzrostl o 5,5 procenta.
Největším exportérem zboží zůstalo Německo, kde se objem vývozu zvýšil o pětinu. Nicméně růst kurzu eura neměl ve všech evropských ekonomikách stejné dopady. Druhou největší obchodní velmocí zůstala Čína, jejíž obchod převýšil objem obchodu Japonska a Jižní Koreje. V Číně, Indii a Vietnamu pak nominální růst vývozu a dovozu převýšil 20 procent.
Vzhledem k očekávanému poklesu poptávky v USA během prvního pololetí WTO předpokládá, že se sníží také objem dovozu do USA. Vývoz by ale měl nadále růst, z části díky poklesu dolaru, který americké zboží na zahraničních trzích zlevňuje, a z části kvůli nadměrným výrobním kapacitám v USA.
Předpověď WTO se opírá o předpoklady, že průmyslová výroba ve světě v letošním roce vykáže růst o 2,6 procenta. Ve vyspělých zemích se přitom počítá s růstem výroby o 1,1 procenta a v rozvojových zemích o pět procent nebo více. Objem celosvětového obchodu je pak součtem hodnoty vývozu a dovozu.
Projekce na letošní rok je kvůli výkyvům na finančních trzích podle WTO obtížná. V úvahu je totiž nutné brát slabší růst ekonomiky vyspělých zemí. "Pro globální ekonomiku je to nejistá a problematická doba," podotkl generální ředitel WTO Pascal Lamy, jehož citovala agentura Reuters. Obchod ale prý zatím netrpí ani navzdory vysokému růstu cen.
Ve světě jsou ale na vzestupu ochranářské tendence, a proto je podle Lamyho nutné globální obchodní systém posílit o průhledná, předvídatelná a poctivá pravidla. Nejlépe by tomuto cíli posloužilo dokončení Katarského kola o další liberalizaci obchodu, uvedl šéf WTO.
Loňský růst obchodu o 5,5 procenta je mírně slabší, než WTO předpovídala před rokem, kdy počítala s šestiprocentním růstem. Příčiny vidí organizace hlavně v poklesu poptávky ve vyspělých zemích. Naopak rozvojové země se na globálním obchodu loni podílely rekordním podílem 34 procent.
Na letošní rok WTO předpovídá, že rozvojové země a Společenství nezávislých států, což je Rusko a většina bývalých sovětských republik, se bude z více než poloviny podílet na celosvětovém růstu dovozu. Silný růst cen komodit a nižší závislost na rozvinutých trzích by měl zajistit, že si tyto země udrží vysoký příliv investic i růst spotřeby, a to i v případě, že by ceny komodit ve druhém pololetí klesly.
Vyhlídky rozvojových zemí jsou ale podle WTO dost rozmanité. Od poloviny loňského roku se ceny některých obilovin zvýšily až na dvojnásobek, což by v některých rozvojových zemích mohlo přispět k větší chudobě.