Firma doposud odkoupila celkem 56,9 milionu akcií, tedy 9,61 procenta základního kapitálu ČEZ. Na nákup vlastních cenných papírů vynaložila téměř 66 miliard korun, tedy více než jedenapůlnásobek loňského čistého zisku.
"Během tohoto týdne jsme v některých dnech akcie i nevykupovali. Tempo jsme mírně zbrzdili, abychom přesně odkup 'doladili' a nepřekročili desetiprocentní hranici," řekl ČTK mluvčí. ČEZ totiž vlastní ještě dalších 0,31 procenta akcií, které držel již před odkupem, a zákon nedovoluje, aby jejich podíl překročil deset procent základního kapitálu. S odkupem souhlasila loňská valná hromada.
Podstatnou část z vykoupených akcií hodlá firma zrušit. Jak vyplývá z pozvánky na valnou hromadu, která se uskuteční 21. května, navrhne představenstvo ČEZ snížit základní kapitál na zhruba 53,8 miliardy korun ze současných více než 59,2 miliard.
ČEZ to chce provést zrušením 54,2 milionu akcií, což odpovídá zhruba 9,2 procentům původního základního jmění. "Zrušení vlastních akcií nemá žádný dopad do výsledku hospodaření ČEZ," uvedl Kříž. Zbylé akcie, které v rámci odkupu ČEZ koupil, si firma podle Kříže ponechá pro potřeby manažerského opčního programu.
Představenstvo ČEZ na valné hromadě rovněž požádá akcionáře o souhlas s druhým kolem odkupu. "Na rozdíl od loňského roku ale ČEZ nepředpokládá, že by druhý program zpětného odkupu akcií byl realizován s takovou pravidelností jako ten první," uvedl mluvčí. Firma se bude rozhodovat například podle aktuální tržní situace.
Polostátní ČEZ je nejziskovější tuzemskou firmou. Čistý zisk firmy se loni zvýšil o 49 procent na 42,8 miliardy korun. Na letošek vedení firmy odhaduje další zvýšení na 46,6 miliardy.