Čínské akcie jsou na ročním minimu

18.04.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Šanghaj 18. dubna (ČTK) - Akcie na burze v Šanghaji dnes výrazně oslabily a hlavní index klesl na roční minimum. Největší vliv na pokles indexu měla emise akcií společnosti PetroChina, která má v indexu zdaleka největší váhu. PetroChina vůbec poprvé od loňského vstupu na burzu klesla pod cenu primárního úpisu (IPO).

Index Shanghai Composite si odepsal 3,97 procenta a obchodní den uzavřel na 3094,67 bodu. Jen za tento týden index klesl o 11,4 procenta, což je nejhlubší týdenní propad od roku 1996. Index loni v říjnu vystoupil až nad 6124 bodů, což byl rekord, od té doby už ale o 49 procent oslabil.

Dnešní obchodování podle analytiků chvílemi připomínalo paniku, o kterou se postaral propad akcií petrochemické společnosti PetroChina. Její akcie klesly pod 16,70 jüanu, což je cena, s kterou loni v říjnu vstupovaly na trh. Protože PetroChina je zdaleka největší emisí v bázi indexu, analytici tento vývoj považují za předzvěst dalších problémů.

PetroChina se loni začala na burze v Šanghaji obchodovat za 48,60 jüanu, a firma se tak podle tržní kapitalizace stala největší společností světa. To už ale dnes neplatí. Pokud jsou velké instituce ochotny zbavit se akcií i pod upisovací cenou, patrně čekají další pokles kurzu.

PetroChina se v minulých dnech k upisovací ceně několikrát přiblížila, ale nikdy pod ni nespadla. Obchodníci tvrdí, že některé instituce se možná dohodly a poskytly akciím podporu, aby zabránily panice. Pokud to tak bylo, pak tato podpora dnes zmizela.

"Dohoda na podporu akcií PetroChina možná jen oddálila proces, kdy index hledá své skutečné dno," citovala agentura Reuters jednoho z analytiků makléřské společnosti Huatai Securities. Akcie PetroChiny od prvního dne obchodování ztratily asi 64 procent hodnoty a dnes končily na 16,02 jüanu. Jejich kurz tak jen za dnešek klesl zhruba o pět procent.

Analytici už loni upozorňovali, že čínské akcie, které se obchodují na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, jsou příliš drahé. Doporučovali proto raději se zaměřit na akcie čínských firem, které se obchodují v Hongkongu, případně v zahraničí, například ve Spojených státech. Tam je většina akcií čínských firem výrazně levnějších než v Číně.

Čínské akcie zahájily silnou růstovou fázi v roce 2006 a za dva roky se hodnota hlavního indexu zvýšila na více než šestinásobek. V posledním půlroce ale index většinou klesá a značný vliv na celkové zhoršení situace má inflace, růst úrokových sazeb a emise nových akcií, takže tok peněz pak směřuje k většímu počtu cenných papírů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK