Souhrnný deficit 15 zemí eura klesl na 0,6 procenta z předchozích 1,3 procenta. Spolu s ročními deficity klesl i úhrnný veřejný dluh. V celé EU se snížil na 58,7 procenta z 61,2 procenta v roce 2006 a v eurozóně sestoupil na 66,3 z předchozích 68,4 procenta.
"Je to nejlepší výsledek vůbec," komentovala pokles deficitů mluvčí Evropské komise Amelia Torresová. Podle ní to ukazuje, že funguje reformovaný Pakt stability a růstu, který stanoví členským zemím EU podmínky pro deficity. Pakt určuje jako limit schodek tři procenta HDP a pro veřejný dluh má doporučenou horní hranici 60 procent. Loni se země eurozóny zavázaly, že do roku 2010 dosáhnou vyrovnaných rozpočtů, některé země jako Itálie a Francie to však nyní chtějí odložit.
Pod tříprocentní limit se loni dostali i chroničtí "hříšníci" Itálie a Portugalsko. Jediná země EU, která má nadále rozpočtové problémy, je Maďarsko, jehož rozpočet loni skončil schodkem 5,5 procenta; Budapešť však musela srážet deficit z rekordní předloňské úrovně 9,2 procenta.
Slovensko podle dnešních údajů s rezervou splnilo další dvě podmínky pro zavedení eura od příštího roku a vedle schodku veřejných financí se pod nejvyšší povolenou hodnotou dostal i jeho veřejný dluh. Země by tak měla nyní plnit všechny podmínky pro vstup do eurozóny.
Na nulu z předchozích 1,6 procenta HDP loni omezilo rozpočtový deficit Německo, největší evropská ekonomika. Itálie snížila schodek o 1,5 bodu na 1,9 procenta a Portugalsko jej srazilo o 1,3 bodu na 2,6 procenta. Evropský komisař pro měnu a ekonomiku Joaquín Almunia tento týden prohlásil, že vzhledem k těmto zlepšením navrhne příští měsíc Evropské komisi, aby ukončila disciplinární řízení proti Římu a Lisabonu kvůli nadměrným schodkům. Totéž by se mělo týkat i Slovenska a Polska.
Zvýšil se naopak deficit Francie, kde stoupl na 2,7 z předchozích 2,4 procenta. Deficity rostly i v Řecku nebo Belgii.