"V důsledku vleklé finanční krize, vysoké inflace a dopadů předpokládané slabší recese ve Spojených státech Evropu čeká pomalejší růst," píše se ve zprávě MMF. Měnový fond zároveň předpovídá, že růst HDP mladých evropských ekonomik příští rok zvolní až na 5,2 procenta.
S výrazným oslabením je však třeba počítat rovněž v průmyslových zemích v západní Evropě. Tam fond letos počítá se zpomalením růstu na 1,5 procenta a v příštím roce na 1,4 procenta.
Rizika spojená s výhledem růstu jsou zhruba v rovnováze, v roce 2009 však převažuje riziko poklesu. V krátkodobém horizontu by domácí poptávka mohla být vyšší, než se předpokládá, protože trhy práce stále fungují dobře a v rozumných mezích setrvávají také krátkodobé indikátory," uvedl fond. Velkým rizikem je ovšem náhlá nerovnováha globální ekonomiky.
"Evropa je vůči zpomalení ve Spojených státech a globální finanční krizi prozatím odolná. Historie však napovídá, že dopady těchto jevů budou stále citelnější," řekl Michael Deppler, který má v rámci MMF na starosti Evropu. Stále podle něj platí, že když zpomalí Spojené státy, Evropa se tomu nemůže vyhnout.
Mezi mladé evropské ekonomiky MMF počítá nové členské země Evropské unie a dále Albánii, Bělorusko, Bosnu a Hercegovinu, Chorvatsko, Makedonii, Moldavsko, Černou Horu, Rusko, Srbsko, Turecko a Ukrajinu. Například Rusku měnový fond předpovídá zpomalení z 8,1 na 6,8 procenta, Bělorusku z 8,2 na 7,1 procenta a Srbsku ze 7,3 na 4,0 procenta. Naopak Albánii MMF předpovídá stabilní, šestiprocentní růst, který příští rok zrychlí na 6,1 procenta.
MMF už na začátku dubna před jarním zasedáním měnového fondu a Světové banky zveřejnil výhled světové ekonomiky. V něm například uvedl, že zatímco česká ekonomika letos zpomalí na 4,2 procenta z loňských 6,5 procenta, růst slovenské ekonomiky zvolní z loňských 10,4 procenta na 6,6 procenta.