Podle zástupců bank je většinou v první čtvrtletí, co se týče hypotečních obchodů, nejslabší částí roku. "Celý hypoteční trh rostl v prvním čtvrtletí o dvě až tři procenta. Ale první čtvrtletí je díky absenci řady marketingových akcí a pobídek vždy slabší," uvedl ředitel drobných hypoték České spořitelny Tomáš Halla. Loni trh stoupl o 41 procent. Letos by měl přitom podle odhadů bankéřů trh stoupnout zhruba o deset až 20 procent.
Česká spořitelna za tři měsíce roku poskytla hypotéky za 4,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o polovinu. GE Money Bank klesly nové obchody o osm procent na 1,6 miliardy korun. Raiffeisenbank zaznamenala nárůst objemu nově poskytnutých hypoték o více než polovinu na 5,7 miliardy korun; v minulosti ovšem vykazovala banka i více než dvojnásobný nárůst obchodů. Hypoteční banka zvýšila objem nových hypoték o tři procenta na necelých 8,9 miliardy korun.
V případě ČS byl hlavním důvodem podle ředitele rozvoje obchodu drobného bankovnictví Martina Techmana především pokles prodeje ze strany externích hypotečních makléřů téměř na nulu. "V lednu a únoru jsme s makléři uzavírali nové smlouvy upravující jejich větší zodpovědnost za poskytované hypoték a v té době se obchody zastavily," uvedl. Prodej přes pobočky banky ale podle něj rostl. Dalším důvodem nižšího růstu trhu jsou podle něj také stoupající úrokové sazby, což zvyšuje zájem o stavební spoření, kde bývají sazby obecně nižší.
Průměrná úroková sazby hypoték podle dnešních údajů tzv. hypoindexu serveru Fincentrum činí pro všechny fixace 5,52 procenta; pro nejběžnější pětileté 5,49 procenta. Průměrná výše hypotéky stoupla na 1,8 milionu korun.
Díky růstu sazeb je tak možné, že opět stát začne poskytovat podporu k novým hypotečním úvěrům využitým na nákup staršího bytu nebo domu. Pokud totiž průměrná úroková sazba stanovená ministerstvem pro místní rozvoj stoupne nad pět procent, stát začne vyplácet podporu. Ta se přitom fakticky neposkytuje od února 2005.
Státní podpora je poskytována formou úrokové dotace ke splátkám hypotečního úvěru. Její výše se pohybuje od jednoho do čtyř procentních bodů v závislosti na průměrné výši úrokových sazeb, za které poskytly hypoteční banky nové úvěry se státní podporou v předešlém kalendářním roce.
Pro získání nových klientů banky v posledních týdnech zahájily marketingové kampaně. Většinou se týkají odpuštění poplatku za zpracování úvěru, který může činit až desítky tisíc korun. Trvale již poplatek neúčtuje Raiffeisenbank a nově nyní Česká spořitelna, která dnes nabídla nový koncept hypoték. Nově také banky začaly nabízet například poplatkové prázdniny či slevy za vedení úvěrového účtu.
Od počátku své činnosti v polovině 90. let banky poskytly do konce loňského roku téměř 350.000 hypotečních úvěrů za 652 miliard korun. Občanům půjčily téměř 339.000 hypoték za více než 469,5 miliardy korun, firmám a podnikatelům 9778 úvěrů v objemu přes 174 miliard korun a městům a obcím 839 úvěrů za 8,3 miliardy korun.