Ve dvou desítkách evropských zemí pracovalo loni 76.400 Čechů

21.04.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. dubna (ČTK) - Čechů, kteří odcházejí za prací do ciziny, postupně přibývá. Ve dvou desítkách evropských zemí jich loni podle dostupných údajů pracovalo 76.400. Za poslední dva roky se tak počet víc než zdvojnásobil. Vyplývá to z údajů ministerstva práce, které ČTK získala. Ministerstvo upozorňuje na to, že čísla mohou být ale ve skutečnosti jiná. V některých zemích totiž pracovníci nemusejí ukončení zaměstnání oznámit.

Nejvíc českých občanů loni působilo v Británii. Bylo jich 30.000. V předchozích dvou letech se jejich počet pohyboval kolem 17.500. V roce 2007 přibylo českých pracovníků i v Německu. Úřady jich evidovaly téměř 13.600, o rok dřív 12.400 a v roce 2005 zhruba dvě tisícovky. Třetím státem s největším počtem českých pracovníků bylo loni Irsko. Místo v něm našlo 12.000 osob, tedy téměř třikrát víc než v roce předcházejícím. V Rakousku loni pracovalo asi 5300 Čechů a Češek. Přes čtyři tisíce jich byly ve Švýcarsku i Itálii. Zhruba 2800 českých občanů našlo uplatnění ve Španělsku, kolem 1200 pak v Nizozemsku i na Slovensku.

Podle ministerstva britské údaje nejsou přesné. Vycházejí totiž z registru pracovníků. "Předpokládá se, že značná část pracovníků se ze systému neodhlašuje," uvedlo ministerstvo. Podle dat Češi v Británii nejčastěji pracují ve službách, pohostinství, zemědělství, výrobě a potravinářském průmyslu.

Zhruba čtvrtina Čechů, co působí v Německu, si vydělává ve zpracovatelském průmyslu či řemeslem. Přes 2100 lidí je v pohostinství. Kolem 1500 osob našlo místo ve zdravotnictví. Česká lékařská komora upozorňovala na to, že Česku hrozí odliv lékařů. V některých regionech již chybějí doktoři vybraných specializací. Málo je i zdravotních sester. V českých zdravotnických zařízeních pracují často zdravotníci ze Slovenska. Ministr Tomáš Julínek (ODS) se v minulosti zmínil o tom, že by do ČR rád přivezl lékaře ze zahraničí.

V Rakousku nejvíc lidí našlo loni uplatnění ve stavebnictví a strojírenství. Bylo jich 2200. Dalších 1500 osob pracovalo v turistickém ruchu, 500 v zemědělství, 350 v obchodě. Ve zdravotnictví bylo zaměstnáno na 500 lidí z Česka. Rakousko stálo například o ošetřovatelky. Zdravotníky lákají ale i ostatní evropské státy. Inzeráty na pečovatelky zveřejňovalo třeba Švýcarsko. Společnost ve vyspělých zemích stárne. Podle odborníků bude proto do budoucna poptávka po ošetřovatelských a pečovatelských profesích ještě růst.

Přestože jednou ze zásad EU je volný pohyb osob, lidé z Česka stále nemohou volně pracovat ve všech státech sedmadvacítky. Některé staré země omezily novým euroobčanům přístup na svůj trh práce z obavy před přílivem levnější pracovní síly. Pracovní povolení je potřeba v Německu, Rakousku, Dánsku. Francie a Belgie mají seznam nedostatkových profesí, u nichž je jeho vydání jednodušší. Nutné je i v Norsku, Lichtenštejnsku a Švýcarsku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK