Zdůraznil, že datum ukončení regulace musí být navázáno na další změny v jiných zákonech, především sociálních, a termín v roce 2010 nebyl určen náhodou. "Protože v mnoha městech, zvláště v Praze nejvíce, my vůbec nevíme, co se stane s těmi lidmi, kteří mají regulované nájemné," řekl. Jako příklad uvedl osaměle žijící důchodce, kteří by pak neměli na nájemné peníze.
"Bydlení, to je také jedna z priorit, která nemůže podléhat jenom tomu obyčejnému tržnímu mechanismu," uvedl. Podle něj není možné činit změny v nájemním bydlení takto rychle. Ministerstvo si proto dalo čas do roku 2010, aby dokázalo vyřešit všechny související problémy.
Regulované nájemné se bude od letošního roku bude postupně zvyšovat, a to až do roku 2010. V ČR je nyní zhruba 800.000 bytů s regulovaným nájemným; kolem 420.000 z nich je ve vlastnictví jednotlivců nebo firem.
Deník Právo koncem března informoval, že pokud by návrh prošel parlamentem a podepsal ho prezident, nájemné by v některých městech mohlo vzrůst i na víc než dvojnásobek. Podle věcného záměru by se výše nájmů nově určovala dohodou mezi pronajímatelem a nájemníkem. Pokud by nájemník nesouhlasil s navrženou cenou, mohl by majitel podat soudu návrh na zvýšení činží na úroveň obvyklou v daném místě a čase.
Odborníci soudí, že návrh ODS by mohl ohrozit investice majitelů nemovitostí, kteří byty pronajímají. Regulované nájmy by sice vzrostly, tržní nájemné by ale kleslo.
Návrh ODS odmítla i levicová opozice. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by to byl závažný zásah do životů desetitisíců lidí, často těch nejpotřebnějších. Šéf komunistů Vojtěch Filip je přesvědčen, jde o nahrávku zahraničním spekulantům.