Na letošní rok OECD České republice předpovídá růst HDP o 4,5 procenta a na příští rok počítá se zrychlením k hranici pěti procent. Takové tempo růstu znamená solidní postup při dohánění vyspělých zemí OECD, protože růst HDP na hlavu je zhruba stejný.
"Pokud lze (růst HDP na hlavu) dlouhodobě udržet, pak bude výrazně kratší i čas nutný k dosažení klíčových mezníků," uvádí zpráva. Například HDP na hlavu je nyní podle parity kupní síly (PPP) zhruba na 75 procentech průměru eurozóny.
"Pokud budeme předpokládat, že reálný růst HDP na hlavu v eurozóně bude činit dvě procenta a v České republice pět procent, pak by rozdíly mohly zmizet do deseti let," upozorňuje OECD.
Otřesy na finančních trzích se České republice zatím vyhýbají a nezdá se ani, že by hrozily problémy domácího charakteru. Podle dostupných údajů se dopady hypoteční a úvěrové krize českých bank netýkají, nebo jen v omezené míře. Totéž podle OECD platí o pobočkách zahraničních bank v ČR.
Růst české ekonomiky táhne především export průmyslového zboží, což potvrzuje, že se země stále více integruje do mezinárodních dodavatelských řetězců. I když trh práce je napjatější, růst poptávky se zdá být primárně strukturálního rázu.
"Reálný růst HDP se zvyšuje rychleji než potenciální růst výroby, ale ne o mnoho," uvedla OECD. Zpráva na druhou stranu doporučuje zlepšit pravidla podpor z veřejných zdrojů a reformu důchodového a zdravotního systému.