Zároveň ubývá osob, podle nichž lze jádro do budoucna nahradit jinými zdroji elektřiny. Přesvědčeno je o tom 46 procent lidí, před třemi roky si to myslela rovná polovina. Průzkum STEM provedl v období od 1. do 8. dubna 2008. Zúčastnilo se ho 1341 osob starších 18 let.
Příznivců jaderné energetiky je stále více i mezi lidmi z okolí Temelína. Konkrétně 64 procent osob žijících do dvaceti kilometrů od elektrárny souhlasí s jejím dalším rozvojem. Před osmi lety, tedy v době, kdy se spouštěl první blok nejmladší české atomové elektrárny, to bylo 47 procent, předloni polovina.
Pro dokončení všech čtyř bloků Temelína je 65 procent obyvatel z okolí elektrárny, stejně jako v celém Česku. Pokud by se o tom mělo rozhodovat v referendu, vše by skončilo poměrem 73:27 ve prospěch dostavby. Hlas by odevzdalo 70 procent lidí.
Podpora dalšího využívání jádra roste s výší vzdělání, výraznější je na straně mužů (70 pct) než žen (63 pct). Nejsilnější hlas zaznívá z tábora stoupenců ODS (76 pct). Průzkum však ukázal, že ani sympatizanti stran, jejichž vedení zpochybňuje rozvoj jaderné energetiky, nejsou zajedno.
Například z příznivců Strany zelených se za další získávání energie z jádra staví 54 procent lidí. I pro dostavbu Temelína jsou hlavně příznivci ODS. Hlasy pro by ale v referendu převažovaly i na straně voličů Strany zelených.
O tom, jak bude vypadat energetická budoucnost Česka, jedná vládní komise v čele s předsedou Akademie věd Václavem Pačesem. Komise má předložit alternativní scénáře rozvoje a odhadnout trend vývoje až do roku 2050. Současná koncepce nastiňuje situaci do roku 2030.