Mluvčí Exxonu Adeyemi Fakayejo řekl, že cílem jednání je přesvědčit manažery k ukončení protestu. "Schůzka pokračuje," řekl. Mluvčí se nejprve snažil zprávy o přerušení těžby bagatelizovat, později ale zástupci Exxonu v Londýně uvedli, že firma v Nigérii už netěží.
Stávka začala už minulý týden a Exxon hned od začátku pociťoval výpadek těžby. Fakayejo řekl, že o škodách zatím nemůže spekulovat, nicméně podnik už uvědomil odběratele, že možná nebude schopen plnit dohodnuté dodávky. Nigérie je největším producentem ropy v Africe.
Exxon ale není jediným zahraničním podnikem, který se v Nigérii potýká s problémy. Neustálým útokům na ropná zařízení čelí také britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell, který už dávno netěžil na plný výkon. Těžba tak v Nigérii klesla asi na polovinu obvyklého stavu.
Exxon v Nigérii těží asi 800.000 barelů ropy denně. To je téměř 40 procent celkového objemu těžby ropy v Nigérii. Jde přitom o velmi kvalitní ropu Bonny Light, jež je na trhu vysoce ceněna. Nigérie je důležitým členem kartelu OPEC a osmým největším producentem ropy na světě.
Zařízení na přepravu ropy v Nigérii sabotují členové povstaleckého Hnutí za osvobození delty Nigeru (MEND). Ti se podle agentury Reuters od zdrojů z Shellu doslechli, že firma po čtvrtečním útoku na ropovod musela zastavit těžbu 350.000 barelů ropy denně. Shell minulý týden přiznal, že snížil těžbu o 169.000 barelů ropy denně.
Problémy v Nigérii jsou jedním z faktorů, kvůli nimž v těchto dnech cena ropy stoupá na stále nová maxima. Ropa se nyní prodává za téměř 120 dolarů za barel, kde zatím nikdy nebyla.