Za posledních šest let od roku 2002 se ceny ropy zvýšily již zhruba šestinásobně. Může za to jak zvyšující se poptávka rostoucí světové ekonomiky, zejména rozvojového světa, tak opakující se problémy s dodávkami. Zároveň svět v posledních letech zažívá vzestup cen většiny surovin, umocněný v posledních měsících krizí na některých finančních trzích a přílivem spekulativních investic do komodit.
Ropa navázala na páteční tříprocentní vzestup a odpoledne postupně nabíral její růst na tempu. Vliv na to mělo obnovení napětí mezi Íránem a Západem kvůli jadernému programu Teheránu a další narušení dodávek z Nigérie. Později zapůsobily i známky zlepšení situace americké ekonomiky.
Írán dnes odmítl nejnovější výzvy světových mocností, které mají přimět tuto zemi, aby se vzdala svých jaderných aktivit. Zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa v pátek nabídli Iránu blíže nespecifikované pobídky, pokud zastaví obohacování uranu.
K současnému růstu cen ropy přispívá i narušování těžby v Nigérii. Britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell byla v této zemi nucena ještě více omezit těžbu, protože povstalci v sobotu zaútočili na další infrastrukturu v deltě řeky Niger. Nigérie je největším producentem ropy v Africe, těžbu zde však často narušují sabotáže.
Zpočátku dnes růst cen ropy podporoval i slabý kurz dolaru, později však tento vliv vystřídaly naděje na zlepšení americké ekonomiky. Údaje z amerického odvětví služeb ukázaly, že tento sektor minulý měsíc nečekaně obnovil růst a ukončil tříměsíční pokles. To zmírnilo obavy z poklesu poptávky v největší ekonomice světa.