Banka uvedla, že má předběžnou dohodu s americkou investiční společností BlackRock, které prodá portfolio cenných papírů odvozených od problematických hypoték. Hodnota portfolia dosahuje asi 15 miliard dolarů a samotná dohoda podle agentury Reuters svědčí o tom, že likvidita v této části trhu se začíná zlepšovat.
"Zřetelně vidíme, že na tento trh nyní přicházejí kultivovaní investoři, což samo o sobě považujeme za velkou podporu," řekl na tiskové konferenci výkonný ředitel UBS Marcel Rohner. Podmínky na trhu jsou ale podle něj stále obtížné, takže Rohner odmítl říci, jakých výsledků by mohla banka v letošním roce dosáhnout.
UBS je v Evropě největší obětí krize na finančních trzích, která vznikla jako důsledek problémů v menší části hypotečního trhu v USA. UBS kvůli tomu zásadně mění strategii a zatímco ještě do loňského roku viděla značný potenciál v investičním bankovnictví, nyní z něj couvá.
Banka je schopna pokračovat v restrukturalizaci s těmi penězi, které si už zajistila formou posílení kapitálu. Celkem už získala zhruba 39 miliard franků, což podle managementu stačí. "Platí to o UBS i o celém sektoru: to nejhorší už je patrně za námi," uvedli analytici banky Wegelin.
Analytici však upozorňují, že růstové podněty zatím chybí. "I když nižší počet zaměstnanců sníží náklady, nynější výhled není vůbec růžový," cituje analytiky Wegelinu agentura Reuters. Problémem je právě to, že banka žádný výhled ani sama neuvádí.
Divize správy majetku přilákala ve čtvrtletí 5,6 miliardy franků, zatímco analytici počítali s devíti miliardami. To je podle některých analytiků alarmující. Celková ztráta za první čtvrtletí však vyzněla lépe, protože odhady počítali se ztrátou až 11,9 miliardy franků.
UBS už musela kvůli problémům na finančních trzích přistoupit k odpisům v celkové výši přes 37 miliard dolarů. Mezi oběťmi úvěrové krize jsou také banky Citigroup, Goldman Sachs a další.