Než se zavřete do pokoje
Stejně jako vy, asi ani mnoho vašich spolužáků, nebudete chtít být obtěžováni neustálými návštěvami, telefonáty a radami o pomoc. Ještě před začátkem svaťáku se proto ujistěte, že máte k dispozici všechny důležité - a hlavně co nejaktuálnější - studijní materiály.
Učení mučení...
V ideálním případě je svatý týden určen spíše jen k osvěžení vypsaných témat, nežli k prvnímu seznámení s nimi. Jak je ale známo, nikdo není dokonalý, a proto se i o svatém týdnu člověk mnohdy víc učí, než opakuje.
Vzhledem k omezenému času, který na to máte, doporučujeme si u otázek vypsat alespoň stručný výtah či bodovou osnovu toho, co byste k ní řekli. Tím si nejen usnadníte opakování této otázky, až se k ní vrátíte podruhé, ale zároveň se ji při tom i učíte. Lidé s vizuální pamětí by u sebe rozhodně měli mít zásobu zvýrazňovačů a dalších pomůcek.
Aktivní doba učení trvá přibližně 15 až 25 minut. Po této době byste si měli dát tak pětiminutovou pauzu (poslouchat hudbu, umýt nádobí apod.) a pak můžete opět pokračovat.
Pro samotný proces učení lze využít několika tipů (zároveň je ovšem třeba mít na paměti, že žádný uniformní recept na rychlé a efektivní učení neexistuje a každému vyhovuje něco jiného):
Učíte-li se doma, nebojte se při tom mluvit nahlas: rodiče budou mít jistotu, že pilně studujete, a vy si zas zkoušíte formulovat věty tak, jak si je v duchu jen málokdy řeknete. Zbyde-li vám čas, zkuste si sami či s kamarády simulovat maturitní zkoušku nanečisto - vytáhněte si číslo otázky, dejte si 15 minut na přípravu a pak 15 minut mluvte nahlas. Dokonce, i když nestíháte a pokládáte to za ztrátu času, alespoň jednou si tuto hru určitě také vyzkoušejte - vězte, že se vám to vyplatí.
Poslední den před zkouškou si opravdu vyčleňte pouze na opakování. S rostoucí únavou po náročném týdnu stejně schopnost učení pomalu klesá a ke konci už také ubývá schopnosti se plně soustředit. Nejlepším řešením je se večer zcela uvolnit, naložit se třeba do vany a zkrátka "vypnout". Určitě běžte brzy spát, a to, i když zkoušku skládáte odpoledne, protože učením do dvou do rána si na svěžím vzhledu a dojmu důvěry v sebe sama rozhodně nepřidáte. A věřte, že i to hraje svou roli.
Nezapomeňte ani na své tělo
Pokud se vám zdá, že při celodenním sezení nemůžete spotřebovat mnoho energie, opak je pravdou. Proto se i zde uplatňuje tolikrát omílaná rada lékařů týkající se pitného režimu: pijte, i když zrovna nemáte žízeň, optimální množství je tak 2 až 2,5 litru (samozřejmě nealkoholických) tekutin denně. Předejdete tak duševní únavě, protože stejně jako celé vaše tělo, i mozek potřebuje ke své správné funkci vodu. Pít byste měli hlavně iontové a vitamínové nápoje, minerálky, stolní vody, džusy či různé druhy čajů (ovšem pozor, některé bylinkové mohou mít tlumící účinek).
Také strava je důležitá - dopřejte proto svému tělu pět menších porcí lehkých jídel denně a nezapomínejte ani ovoce a zeleninu, naopak svíčkovou s knedlíkem si raději poručte až jako odměnu za úspěšně zvládnutou maturitu. Učení napomáhá zejména vitamín B, který se nachází například v různých druzích ořechů, bramborách, játrech, vepřovém a drůbežím masu, vejcích atd., dále pak vitamín C, který zvyšuje schopnost koncentrace, a neméně důležité při duševní práci jsou také stopové prvky jako jód, fosfor, zinek a selen (jejich dobrým zdrojem jsou mj. ryby).
Naopak omezit byste měli kromě těžkých jídel také kouření a nadměrné pití kávy (tu může nahradit například již zmíněný zelený čaj, ale i zde platí: všeho s mírou).
Během dne se také lehce protáhněte nebo projděte a při učení mějte otevřené okno kvůli přísunu kyslíku.
A pár rad na závěr
Během svaťáku, i před zkouškou samotnou, si neustále připomínejte, že ji před vámi složily desetitisíce studentů s různými schopnostmi i vztahem k učení, a tak vy musíte taky. Myslete také na to, kam půjdete úspěch oslavit s kamarády či s rodinou. A kdyby ani to nepomohlo, nezapomeňte, že tu je ještě opravný zářijový termín, který vám, pokud uspějete, stále nebrání nastoupit v říjnu na vysokou...
Materiál byl převzat ze zpravodajského a informačního serveru VYSOKESKOLY.CZ.