Konvergenční zpráva zveřejňovaná zhruba jednou za dva roky hodnotí, nakolik každá země EU, která se zavázala euro přijmout, splňuje patřičné podmínky. Kritéria sledují kromě míry inflace a kurzu ještě deficit rozpočtu veřejných financí, rozsah veřejného dluhu a dlouhodobou úrokovou míru.
"Ve světle hodnocení právní slučitelnosti a plnění konvergenčních kritérií a vzhledem k dalším faktorům se komise domnívá, že Česká republika nesplňuje podmínky pro přijetí eura," píše se ve zprávě.
Pokud chce země euro přijmout, musí splňovat všechna kritéria současně. Značný důraz je kladen i na udržitelnost jejich plnění - tedy to, zda má země potenciál, že jim bude schopná dostát i v budoucnu.
Česko nyní pevné datum přijetí eura na rozdíl od Slovenska, které ho chce zavést v lednu, nemá. Právě rozšíření eurozóny o Slovensko dnes EK i Evropská centrální banka doporučily členským státům EU.
V Česku se sice původně hovořilo o roku 2010, od toho se ale odstoupilo kvůli deficitu veřejných rozpočtů. Pak se uvažovalo o roce 2012, ale nakonec se od stanovování konkrétních dat upustilo. Premiér Mirek Topolánek řekl, že země do eurozóny vstoupí, až to bude výhodné pro ekonomiku či občany.