Kapsch vyřazen ze slovenské soutěže o mýtné, odvolá se

08.05.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vídeň 8. května (zpravodaj ČTK) - Rakouská firma Kapsch TrafficCom AG dnes oznámila, že se odvolá proti rozhodnutí slovenských úřadů vyřadit ji ze soutěže o dodávku mýtného systému pro Slovensko. Firma dodává elektronické systémy výběru mýtného vedle Rakouska například i pro Českou republiku.

Slovenské televizní stanice Markíza a STV oznámily již 30. dubna, že soutěž vyhrálo konsorcium SanToll vedené francouzskou firmou Sanef. Konsorcium ale údajně předložilo nejdražší nabídku v hodnotě 806 milionů eur, tedy 26 miliard slovenských korun. Nabídky ostatní zájemců prý výběrová komise označila za neplatné a vyřadila je.

Národní dálniční společnost (NDS) jako zadavatel tendru tyto informace nepotvrdila a k záležitosti se stále odmítá vyjadřovat. Údajně vítězné konsorcium ale ve středu oznámilo, že dosud nedostalo oficiální rozhodnutí o výsledku soutěže. Kapsch prý byl podle dnešního prohlášení vyrozuměn minulý týden.

Kapsch dnes uvedl, že údajné nedostatky jeho nabídky, které označuje slovenská strana jako důvod pro vyřazení ze soutěže, jsou "z právního i věcného hlediska neudržitelné". "Podnik již instaloval více než 140 mýtných systémů ve 30 zemích. Slovenská strana se snaží vyřadit nabídku mezinárodně uznávaného a zkušeného uchazeče pod záminkou údajných nedostatků," uvedl v prohlášení předseda představenstva firmy Georg Kapsch.

"Kapsch předložil podle svého názoru nabídku, která splňovala všechny podmínky soutěže. Rozhodnutí nás tedy udivuje, protože podle názoru odborníků je nepochopitelné. Kapsch proto využije proti tomuto rozhodnutí všech právních prostředků a podá oficiální odvolání," stojí v prohlášení.

Kapsch připomíná, že soutěže se zúčastnila i další rakouská firma Efkon, která okamžitě po oznámení výsledku poukázala na údajnou neregulérnost soutěže.

Mýtný systém na Slovensku měl podle původních záměrů začít fungovat již od začátku příštího roku, jeho instalování se však zjevně zdrží. Podle ministra dopravy Ľubomíra Vážného by měl být systém v prvních třech měsících příštího roku zaveden na 80 procentech silnic.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK