Snížení dovozních tarifů na nulu unie poprvé schválila již na konci loňského roku s tím, že se k jejich původní výši vrátí, až se stabilizuje situace na trhu s potravinami. Dosud se tak ovšem nestalo a ceny nadále rostou, přičemž vyvolávají velké problémy především v rozvojovém světě.
Cla na obilí v Evropské unii ovšem ani před jejich dočasným zrušením v nebyla nijak astronomická, ale u řady obilovin stále platila. U některých plodin ale byla na nule ještě před "potravinovou krizí", například u tvrdé pšenice, u žita nebo u čiroku.
Ceny potravin se loni výrazně zvýšily i v České republice, když prudký růst cen potravinářských surovin na světových trzích donutil výrobce přenášet zvýšené náklady do cen zboží. Například kilogram chleba během loňského roku podražil o 6,60 koruny, čtvrtka másla téměř o 11 korun.
Světové ceny potravin jsou ovlivněny loňskou neúrodou, která postihla Austrálii a částečně i Evropu a USA. Odborníci také poukazují na vliv růstu spotřeby v asijských zemích, kde se zvyšuje životní úroveň. Někteří experti spojují zdražování potravin s rozvojem používání biopaliv, při jejichž výrobě se zemědělské plodiny zpracovávají.