Američané kvůli vysoké ceně ropy možná přestanou plnit zásobníky

14.05.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 14. května (ČTK) - Spojené státy kvůli vysoké ceně ropy možná přestanou na čas doplňovat nouzové rezervy této strategické suroviny. V úterý o tom rozhodl Senát a v noci na dnešek se stejně vyslovili i členové Sněmovny reprezentantů. Návrh ale nyní bude muset ještě podepsat prezident George Bush, jinak se z návrhu zákon nestane.

Návrh předpokládá, že s doplňováním rezerv se přestane alespoň do konce roku, anebo do doby, než cena ropy klesne k 75 dolarům. Otázkou je, zda se tak nízko může vůbec ještě dostat, protože v úterý vystoupila až na 126,98 USD, a dostala se tak na nový rekord.

Ceny ropy jsou nyní na rekordu a politici jsou pod značným tlakem voličů, aby zakročili. Zda bude mít zrovna tento návrh patřičné dopady na cenu ropy ale není jasné. Sami zákonodárci se nedokážou shodnout, zda může jejich návrh tržní ceny nějak výrazněji ovlivnit.

"Neexistují žádné důkazy, že když přestaneme doplňovat zásobníky, nějak výrazněji se tím změní cena ropy nebo benzinu," vzkázal kongresmanům mluvčí Bílého domu Scott Stanzel, jehož citovala agentura AP. Prezident prý názor zákonodárců nesdílí a vzkazuje jim, aby se zaměřili na komplexní energetickou koncepci.

Běžným Američanům vadí růst cen pohonných hmot stále více. Galon (asi 3,79 litru) benzinu už v celostátním průměru překročil 3,70 USD a někde už stojí více než čtyři dolary.

Bush je přesvědčen, že zásobníky ropy je třeba naplnit na 100 procent, což je nejlepší způsob, jak předejít problémům, které by mohly nastat v případě náhlého výpadku zásobování. V současné době jsou zásobníky plné na zhruba 97 procent kapacit.

Američané denně nakupují asi 70.000 barelů ropy, a to na volném trhu, tedy za tržní cenu. Celkem se ale v USA denně spotřebuje kolem 21 milionů barelů ropy, takže objem, který jde do zásobníků, představuje pouze zlomek celkové spotřeby. Pokud návrh začne platit, lze podle analytiků čekat spíš jen psychologický efekt na ceny ropy.

Američané začali vytvářet strategické rezervy v roce 1975 po takzvaném ropném embargu, které způsobilo rychlý růst cen ropy. Rezervy jsou uloženy ve čtyřech podzemních solných jeskyních ve státech Louisiana a Texas v blízkosti Mexického zálivu. Zásoby zpravidla vystačí asi na dva měsíce a využít jich je možné jen v situaci vážného narušení zásobování.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK