Za pomalým růstem stojí podle zprávy Světová ekonomická situace a výhledy 2008 hlavně pokles finančního sektoru a sektoru s bydlením v USA, který by měl na světovou ekonomiku působit i v roce 2009. Rozvojové země si však povedou mnohem lépe. V letošním roce OSN očekává růst jejich ekonomiky o pět procent a příští rok o 4,8 procenta. V roce 2007 ekonomika rozvojových zemích stoupla o vysokých 7,3 procenta.
Podle ekonomů OSN rizikem pro vývoj ekonomiky rozvinutých i rozvojových zemí jsou pokles amerického dolaru, přetrvávající světová nerovnováha, rostoucí ceny ropy a komodit a případné prohloubení úvěrové krize ve velkých zemích. Letošní výhled bude záviset hlavně na vývoji v USA. Pokud by krize na americkém trhu s rizikovými hypotékami měla mnohem vážnější dopad na rozvojové země a ekonomiky v přechodu, mohl by globální ekonomický růst v letošním roce činit pouze 0,8 procenta. Pokud se však americké vládě díky měnovým a fiskálním opatřením podaří stimulovat ekonomiku, včetně zvýšení spotřebitelských výdajů a obnovení důvěry v podnikatelský a bankovní sektor, může v letošním roce ekonomika zpomalit jen na 2,8 procenta a v příštím roce stoupnout o 2,9 procenta.
Americká ekonomika by v letošním roce měla klesnout o 0,2 procenta po růstu o 2,2 procenta v roce 2007. V roce 2009 by ekonomika mohla stoupnout o 0,2 procenta. Z dalších rozvinutých ekonomik růst japonské ekonomiky se sníží na 0,9 procenta z loňských 2,1 procenta a v západní Evropě na 1,1 procenta z 2,6 procenta v roce 2007.
Inflace by podle odhadu ekonomů OSN měla letos zrychlit na 3,7 procenta. Přispěje k tomu hlavně růst cen komodit a ropy a mezd. Růst světového obchodu kvůli slabé poptávce po dovozu z USA zpomalí na 4,7 procenta ze 7,2 procenta, napsala agentura AP.