Praktický vliv na poptávku po dřevostavbách podle předsedy Asociace dodavatelů montovaných domků Jiřího Pohloudka aktuální ceny dřeva nemají. "Letošní první pololetí zatím ukazuje, že zásadnější změny nenastávají," řekl. Podobně popsala situaci také Marie Brabcová ze stavební firmy RD Audo. "Jeden náš dodavatel nás upozornil, že je ještě vůbec štěstí, že nezdražil," podotkla.
"Pro dřevostavby se nemůže používat surové dřevo," řekl Zdeněk Kaňa z developerské firmy HLC Hodonín, která se zaměřuje na výstavbu dřevěných domů. To podle něj omezuje vliv nízkých cen dřeva v tomto segmentu stavebnictví. "Ti, kteří dělají dřevostavby na úrovni, žádný významný pokles nezaznamenali," dodal.
Velká část dřevěných materiálů určených na stavbu montovaných domů se dováží ze zahraničí. Připravené dřevěné komplety podle architekta Petra Valy ze společnosti Avanta Systeme vytlačují z trhu i přes nízké ceny dřeva domácí produkci. "Pokud to takto půjde dál, drobní producenti budou krachovat," podotkl architekt.
Omezený vliv nízkých cen dřeva je podle Kani ve stavebnictví způsoben také tím, že na celkových nákladech na dřevostavby se podílí zhruba jen z deseti až 15 procent. "Nejdražší je materiál, který stavbu dokončuje," řekl.
Celkově se loni na domácím trhu postavilo přibližně 1500 dřevostaveb, což je proti roku 2006 zhruba dvojnásobek. Ze dřeva se ale v Česku nyní staví stále jen asi čtyři až pět procent všech rodinných domů, to je podstatně méně než například v některých zemích západní Evropy.
Mezi výhody dřevostaveb odborníci řadí především rychlost výstavby domu, úspora energií a paradoxně i vysoká odolnost vůči požáru. K nevýhodám je možné při špatné péči o tyto domy řadit například množení plísní.
Ceny dřeva se aktuálně propadly až o 30 procent. Na trhu se dřevem v České republice v současné době podle údajů Lesů ČR přebývá odhadem kolem milionu metrů krychlových dřeva. Přetlak na trhu se dřevem vyvolaly americká hypoteční a stavební krize a větrné kalamity Kyrill a Emma na začátcích loňského a letošního roku.