"Při porovnání s ostatními 26 členskými státy EU je český trh práce ... bližší pracovním trhům v zemích bývalé evropské patnáctky než trhům v deseti nových členských státech EU," okomentoval výsledky ředitel nadace Jorma Karppinen. Výhrady se však objevují kvůli nedostatku možností dalšího vzdělávání, vyšší náročnosti práce a malé flexibilitě pracovní doby.
Na velmi vysoké tempo práce a vypjaté termíny po alespoň čtvrtinu pracovní doby si stěžuje podle průzkumu sedm z deseti Čechů. Po Finsku (73,6 procent) a Švédsku (71,7 procent) je to třetí nejvyšší podíl nespokojených v Evropě. Pracovní tempo v ČR prý určují hlavně nadřízení a přímé nároky zákazníků.
Zhruba třetina českých pracovníků se prý obává, že v následujících šesti měsících přijde o místo. Tato hodnota přesahuje průměr deseti nových členů EU (25,2 procent) i bývalé patnáctky (11,3 procenta). Skeptičtí jsou Češi ve srovnání s ostatními státy Evropy i v otázce finančního ohodnocení své práce. Za odpovídající jej považuje přibližně třetina Čechů. V bývalých 15 zemích EU je s platem spokojeno 47 procent lidí a celkově v zemích EU 43,2 procenta lidí.
Závěry průzkumu chce v pondělí a úterý 19. a 20. května nadace představit úředníkům českého ministerstva práce a sociálních věcí, odborům a zaměstnavatelským organizacím.